Coraz mniej przypadków krztuśca w Polsce

Maleje liczba zachorowań na krztusiec. Eksperci oceniają, że ma to związek m.in. z ograniczeniem kontaktów z powodu pandemii COVID-19.

Maleje liczba zachorowań na krztusiec. Eksperci oceniają, że ma to związek m.in. z ograniczeniem kontaktów z powodu pandemii COVID-19.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że od 1 stycznia do 15 czerwca 2021 r. zarejestrowano w Polsce 76 przypadków krztuśca. W tym samym okresie w zeszłym roku, liczba chorych wynosiła 590. Niestety spadek zachorowań może nasilać sceptyczne postawy wobec szczepień wśród rodziców, a już sama pandemia sprzyja odraczaniu szczepień przeciwko krztuścowi. Eksperci przypominają, że należy na bieżąco i terminowo realizować Program Szczepień Ochronnych oraz zalecać szczepienia przypominające przeciw krztuścowi w 19 r.ż., u kobiet ciężarnych oraz u pozostałych dorosłych co 10 lat, ponieważ odporność poszczepienna zmniejsza się wraz z upływem czasu. Krztusiec jest najbardziej niebezpieczny dla nieuodpornionych niemowląt i małych dzieci. Dzięki wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciwko krztuścowi w latach 60. XX wieku u dzieci, nastąpił 100-krotny spadek zapadalności na tę chorobę. Profilaktyka zachorowania wśród dzieci może być realizowana za pomocą szczepionek z całokomórkowym składnikiem krztuśca (w formie szczepionki DTwP przeciwko krztuścowi, tężcowi i błonicy) oraz szczepionek z bezkomórkowym składnikiem krztuśca (DTaP): (w formie szczepionki 3 w 1 przeciwko krztuścowi, tężcowi i błonicy, 4 w 1 dodatkowo przeciwko poliomyelitis, oraz wysoko-skojarzonych szczepionek 5 w 1 dodatkowo przeciwko Haemophilus influenzae typu B i 6 w 1 dodatkowo przeciwko wirusowego zapaleniu wątroby typu B). Profilaktyka zachorowań wśród dorosłych i młodzieży może być realizowana poprzez szczepionkę dTap – czyli z bezkomórkowym składnikiem krztuśca. Skuteczność szczepionek przeciwko krztuścowi jest wysoka, przy czym szczepionki bezkomórkowe charakteryzują się wyższym profilem bezpieczeństwa.