Jednoczesne szczepienia na krztusiec i COVID-19 w Nowej Zelandii

Ministerstwo Zdrowia Nowej Zelandii opublikowało rekomendację, z której wynika, że w kraju możliwe są jednoczesne szczepienia na krztusiec, grypę i COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia Nowej Zelandii opublikowało rekomendację, z której wynika, że w kraju możliwe są jednoczesne szczepienia na krztusiec, grypę i COVID-19.

Z rekomendacji resortu zdrowia wynika, że nie ma przeciwwskazań do jednoczesnego przyjmowania preparatów na grypę i koronawirusa. - Większość rutynowych szczepień można podawać przed, po lub jednocześnie ze szczepionką Pfizer - podano w komunikacie. Podobnie, w przypadku osób w wieku od 12 do 30 lat, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podać równocześnie szczepionkę przeciw odrze, śwince, różyczce (MMR) i krztuścowi. Szczepionki te mogą być podane równocześnie albo przed lub po szczepieniu na SARS-CoV-2. Według resortu zdrowia nie ma potrzeby pozostawiania luki między tymi szczepieniami.   

Resort sformułował bardziej szczegółowe wytyczne dla ciężarnych, dotyczące stosowania preparatów na grypę, krztusiec i COVID-19. Wynika z nich, że kobiety od 16 tygodnia ciąży nie muszą unikać szczepień. W Nowej Zelandii kobiety w ciąży mogą się zaszczepić na krztusiec przed, po lub jednocześnie ze szczepieniem na koronawirusa. Dodatkowo ministerstwo zachęca ciężarne do szczepień przeciwko grypie. W zaleceniach zamieszczonych na rządowej stronie internetowej można także przeczytać, że w przypadku kobiet w ciąży, szczepionkę na krztusiec można dodatkowo podać jednocześnie ze szczepieniem na grypę. 

Resort zaznacza, że w przypadku osób, które za granicą otrzymały wcześniej szczepionki na COVID-19 innych producentów niż BioNTech/Pfizer, może być konieczność rezygnacji z podania drugiej, lub przypominającej dawki produkcji koncernu BioNTech/Pfizer i zamiast tego przyjęcia takiej samej dawki, jak podana wcześniej. Ministerstwo podało także, że dodatkowe szczepienia na COVID-19 nie dotyczą tych osób, które otrzymały jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson. W takim przypadku ciężarne, które przyjęły szczepionkę przeciw koronawirusowi przed ciążą, mogą od 16 tygodnia przyjąć szczepionkę na grypę lub krztusiec wraz z drugą dawką szczepienia na COVID-19 bądź zrezygnować z niego w przypadku preparatu Janssen J&J i zaszczepić się tylko na grypę i krztusiec.