Kluczowe jest edukowanie każdej grupy wiekowej

Jak przekazywać wiedzę na temat szczepień, w jaki sposób budować mądrą i skuteczną politykę proszczepienną, jak poprawić wyszczepialność? – o tym m.in. dyskutowali lekarze i eksperci podczas Vaccine Forum, wydarzenia poświęconego szczepieniom.

Jak przekazywać wiedzę na temat szczepień, w jaki sposób budować mądrą i skuteczną politykę proszczepienną, jak poprawić wyszczepialność? – o tym m.in. dyskutowali lekarze i eksperci podczas Vaccine Forum, wydarzenia poświęconego szczepieniom.

Podczas debaty, która odbyła się pod koniec października, lekarze, eksperci, przedstawiciele systemu ochrony zdrowia, decydenci podkreślili jak ważna jest profilaktyka i szczepienia ochronne. Zdaniem ekspertów, żeby przekonać jak najwięcej osób do szczepień potrzebujemy w Polsce mądrych działań edukacyjnych, dostosowanych do każdej grupy wiekowej.  

Zdaniem Piotra Kowalskiego z Wydziału Spraw Medycznych, Departamentu Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Edukacji i Nauki, w przekonywaniu młodzieży do szczepień warto wykorzystać np. media społecznościowe oraz autorytety. – Szczepienia nie będą realizowane, jeśli ludzie nie będą chcieli ich przyjmować. To wymaga stałych działań edukacyjnych. Niestety poziom edukacji w zakresie edukacji zdrowotnej w Polsce jest słaby. W ramach edukacji szkolnej nie ma np. przedmiotu poświęconego profilaktyce zdrowotnej – ocenił dr hab. n. med. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.  

Zdaniem uczestników wydarzenia, dostęp do szczepień powinien być jak najszerszy.  

– Naszym celem powinna być likwidacja barier administracyjnych, finansowych oraz mentalnych – podkreślił dr hab. n. med. Ernest Kuchar.  

Eksperci przekonywali, że szczepienia dotyczą także dorosłych i wymienili najczęstsze choroby, które zagrażają zarówno dzieciom jak i osobom starszym, m.in. pneumokoki, krztusiec czy grypa.  

– Krztusiec jest chorobą, w przypadku której skuteczność szczepionki oceniana jest na około 80%. Wszelkie programy europejskie i światowe oraz rekomendacje lekarzy wskazują na podanie szczepionki młodzieży powyżej 10 r.ż. W kalendarzu szczepień mamy szczepionkę w 14 r.ż., ale są też 19-latkowie, którzy otrzymują szczepienie tylko przeciw błonicy i tężcowi – mówiła prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy ds. pediatrii, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.  

Jak zaznaczyła prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, pediatra i epidemiolog, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant wojewódzki ds. epidemiologii, członek Rady Sanitarno-Epidemiologicznej, by poprawić sytuację epidemiologiczną należy zgodnie z planem szczepić dzieci przeciwko krztuścowi oraz kobiety w ciąży. – By chronić noworodki, które nie mogą być zaszczepione, a mogą zachorować, należy szczepić ciężarne w okresie między 27 a 36 tygodniem życia płodowego. Szczepiąc je w tym okresie ciąży, wytwarzają one przeciwciała, które drogą transferu przezłożyskowego przedostają się od matki do organizmu dziecka i dzięki temu jest ono chronione przed ciężkim zachorowaniem na krztusiec już od pierwszych dni – dodała prof. Nitsch-Osuch.  

Statystyki pokazują, że w Polsce szczepi się mniej niż 3% ciężarnych, podczas gdy np. w Hiszpanii immunizacji poddaje się blisko 80% kobiet w ciąży. Eksperci podkreślili również, że kolejnym elementem strategii ochrony przeciw krztuścowi powinny być szczepienia dorosłych co 10 lat oraz stosowanie strategii kokonowej.  

– Krztusiec nie jest problemem wyłącznie dzieci. Dorośli nie są wolni od tej choroby. Szczepienie nie jest trwałe, populacja w 95% nie posiada przeciwciał przeciw krztuścowi. Osoby starsze oraz ze współchorobowościami są bardziej narażone na zachorowanie na krztusiec – mówił prof. Adam Antczak z Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.  

Prelegenci rozmawiali także o najczęstszych mitach dotyczących szczepień. Ich zdaniem rzetelna dyskusja w oparciu o fakty naukowe jest kluczowa, aby zrozumieć zasady działania szczepień ochronnych. – Szczepionki są przebadane i są bezpieczne, ich skład można sprawdzić – mówiła prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii, Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny.  


Cały zapis debaty można znaleźć na szczepienia-ioz.pl.