Bez glutenu – bez problemu

W leczeniu mikroskopowego zapalenia jelita grubego dużą rolę odgrywa dieta. I choć nie potwierdzono, by rozwój choroby miał związek z przyjmowaniem glutenu, eksperci wskazują, że eliminacja glutenu z codziennych posiłków może mieć korzystny wpływ zarówno na częstość, jak i na konsystencję stolca. Sugerują, że w przypadku zapalenia jelit możemy mieć do czynienia z nadwrażliwością na białko zbóż, choć nie jest to wyraźna nietolerancja, jak przy celiakii. Z tego względu, zwłaszcza przy nasilonych objawach biegunkowych, znacząco obniżających jakość życia pacjenta, warto zasugerować dietę z ograniczeniem glutenu. Przy szerokiej dostępności produktów bezglutenowych nie jest to dieta wymagająca wyrzeczeń, a u wielu chorych prowadzi do złagodzenia objawów. 

Można sprawdzać, czy problemy jelitowe chorego są powiązane z nadwrażliwością na gluten. Wykrywają to badania przeciwciał tTG w klasach IgA i IgG oraz EMA IgG, stosowane coraz częściej do potwierdzenia celiakii. Z kolei przeciwciała antygliadynowe (AGA) mogą sugerować nietolerancję glutenu niezwiązaną z celiakią.

Wystarczającym powodem do wdrożenia diety niskoglutenowej może być zresztą sama chęć pacjenta do wypróbowania tej niefarmakologicznej metody leczenia, nawet przy negatywnych lub niekonkluzywnych wynikach laboratoryjnych badań wykrywających przeciwciała. W końcu celem terapii powinna być poprawa stanu zdrowia, więc jeśli chory obserwuje zmniejszenie biegunki i na takiej diecie może funkcjonować w miarę normalnie, należy go wspierać.


Piśmiennictwo:

1. http://microscopiccolitisfoundation.org/uploads/5/8/3/2/58327395/mc_guidelines_for_food_choices_070516.pdf

2. Nimri FM, Muhanna A, Almomani Z, Khazaaleh S, Alomari M, Almomani L, Likhitsup A. The association between microscopic colitis and celiac disease: a systematic review and meta-analysis. Ann Gastroenterol. 2022 May-Jun;35(3):281-289. doi: 10.20524/aog.2022.0714. Epub 2022 Apr 8. PMID: 35599929; PMCID: PMC9062845.

3. https://www.microscopiccolitisfoundation.org/using-diet-changes.html