HLA-DRB1*03:01 i mikroskopowe zapalenie jelita grubego

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego (MC) to, jak już wiemy, przewlekła choroba charakteryzująca się wodnistymi biegunkami i prawidłowym makroskopowo obrazem jelita w badaniach obrazowych. Jej dwa główne podtypy: kolagenowy (MC/CC) i limfocytarny (MC/LC) udaje się odróżnić tylko pod mikroskopem. Z uwagi na to, że obraz kliniczny i leczenie w obu podtypach są jednakowe, często nie przywiązuje się wagi do tego, z którym typem mamy do czynienia. Być może niesłusznie. 

Okazuje się, że tylko jeden z nich jest powiązany ze specyficznym wariantem genu HLA-DRB1*03:01. Ten sam wariant spotyka się w toczniu układowym, autoimmunologicznym zapaleniu wątroby typu 1, pierwotnym stwardniającym zapaleniu dróg żółciowych, autoimmunologicznym zapaleniu mózgu i miastenii. Można zauważyć, że przynajmniej w części tych chorób dochodzi do zmian fibrotycznych – włókniejących, podobnych do stwierdzanych w MC/CC. HLA-DRB1*03:01 jest też czynnikiem ryzyka takich chorób zakaźnych jak dur brzuszny i paradury. W jaki sposób ten wariant genowy wpływa więc na przebieg MC/CC? Naukowcy zastanawiają się, czy zwiększa on podatność na różnego rodzaju zaburzenia odporności, czy też ułatwia działanie rozmaitym czynnikom zakaźnym. A może bezpośrednio uruchamia kaskady czynników prozapalnych? Odpowiedź mogą dać dalsze badania.


Piśmiennictwo:

Sebastian Bruno Ulrich Jordi, Benjamin Misselwitz, Refining the Concept of Microscopic Colitis: HLA Signatures Discriminating Collagenous and Lymphocytic Colitis, Journal of Crohn's and Colitis, Volume 18, Issue 3, March 2024, Pages 339–340, https://doi.org/10.1093/ecco-jcc/jjad211