Coś za coś

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego (MZJG) to choroba, która bywa dla cierpiących na nią osób bardzo uciążliwa i jeśli nie jest właściwie leczona, znacząco obniża jakość ich życia. Z badań tajwańskich naukowców wynika jednak, że pacjenci z MZJG mogą mieć przynajmniej jeden powód do optymizmu. Jak się okazuje, przykre dolegliwości oznaczają mniejsze szanse na pojawianie się w ich jelicie grubym zmian nowotworowych, w tym i raka. U chorych z MZJG ryzyko względne gruczolaków w jelicie grubym było o ponad połowę niższe niż w populacji ogólnej.

Do podobnych wniosków doszli autorzy dużego, przekrojowego badania obejmującego ponad 130 tys. chorych, u których w trakcie diagnostyki biegunek wykonano kolonoskopię. Stwierdzili oni, że u pacjentów z chorobą zapalną jelit (IBD) ryzyko polipów hiperplastycznych i gruczolaków było nawet jeszcze niższe niż w przypadku MZJG. Co ciekawe, podobnej redukcji ryzyka nie obserwowano w przypadku uchyłkowatości ani zmian niedokrwiennych jelit.

W świetle tych badań, u pacjentów z cierpiących na przewlekłe stany zapalne jelit, w tym MZJG, nie zaleca się kontrolnych kolonoskopii. 

Bibliografia:

1. Yi-hui Liu, Zhen Wu, Ji-yuan Ding, Yu-dan Shi, Microscopic Colitis Is Associated With a Reduced Risk of Colorectal Adenoma and Cancer: A Meta-Analysis, Inflammatory Bowel Diseases, Volume 28, Issue 10, October 2022, Pages 1584–1591, https://doi.org/10.1093/ibd/izab333

2. Sonnenberg, Amnon MD, MSc1,2; Genta, Robert M MD1,3. Low Prevalence of Colon Polyps in Chronic Inflammatory Conditions of the Colon. American Journal of Gastroenterology 110(7):p 1056-1061, July 2015. | DOI: 10.1038/ajg.2015.130