Czy wszystkiemu winna jest kurkuma?

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego (MZJG) to przewlekła choroba charakteryzująca się uporczywą, wodnistą biegunką. Diagnozę stawia się na podstawie badania histologicznego wycinków pobranych podczas kolonoskopii. Obserwuje się wówczas charakterystyczne zmiany, takie jak: zwiększona liczba wewnątrznabłonkowych limfocytów CD3+, a także CD8+ (przekraczająca 20 na 100 komórek nabłonka) w zapaleniu limfocytowym czy zgrubienie warstwy podnabłonkowej z obecnością pasa kolagenu grubszego niż 10 mikrometrów w zapaleniu kolagenowym. 

Do rozwoju MZJG przyczyniają się różne czynniki, w tym: wiek podeszły, płeć żeńska, palenie tytoniu, choroby autoimmunologiczne oraz niektóre leki. Szczególnie podejrzewa się inhibitory pompy protonowej, niesteroidowe leki przeciwzapalne, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, aspirynę, akarbozę i tiklopidynę. 

Pierwszym krokiem w leczeniu MZJG jest odstawienie podejrzanego leku. Jeśli to nie przyniesie efektu, stosuje się leki takie jak budesonid, które wykazują skuteczność w łagodzeniu objawów. 

Kurkuma, popularna przyprawa o właściwościach przeciwzapalnych, była dotychczas uważana za korzystna dla zdrowia. Jednak nowe badania sugerują, że w niektórych przypadkach może być związana z rozwojem MZJG. 

W 2024 roku opublikowano wyniki badania, w którym opisano trzy przypadki osób, u których po rozpoczęciu stosowania suplementu z kurkumą pojawiła się ciężka biegunka. Diagnoza MZJG została potwierdzona u wszystkich pacjentów. Po odstawieniu suplementu objawy ustąpiły, co sugeruje, że kurkuma mogła być przyczyną choroby. 

Chociaż te trzy przypadki wskazują na możliwy związek między kurkumą a MZJG, nie można jednoznacznie stwierdzić, że to właśnie kurkuma była bezpośrednią przyczyną choroby. Konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić te obserwacje i lepiej zrozumieć mechanizmy tego zjawiska. 


Piśmiennictwo: 

Lee E., Schiller LR., Vendrell D., Santa Ana CA., Fordtran JS. Subepithelial collagen table thickness in colon specimens from patients with microscopic colitis and collagenous colitis. Gastroenterology, 1992, 103(6): 1790-6. 

Ponselet L, Ghilain JM, Schapira M. Microscopic colitis related to food supplement containing turmeric: a review of 3 cases. Acta Gastroenterol Belg. 2024 Jan-Mar;87(1):34-36. doi: 10.51821/87.1.12371. PMID: 38431788.