Problemy w diagnostyce mikroskopowego zapalenia jelita grubego

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego (MZJG) to schorzenie charakteryzujące się obecnością zmian zapalnych w błonie śluzowej jelita grubego, które są widoczne jedynie pod mikroskopem. Paradoksalnie, podczas kolonoskopii jelito grube u większości pacjentów z MZJG wygląda zupełnie zdrowo. 

Problemy diagnostyczne 

  • Prawidłowy obraz endoskopowy - w ponad 80% przypadków MZJG, badanie kolonoskopowe nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. To sprawia, że rozpoznanie choroby opiera się głównie na wynikach badania histopatologicznego. 
  • Niewystarczająca liczba pobranych wycinków - aby zwiększyć szansę wykrycia zmian zapalnych, zaleca się pobranie co najmniej 4 wycinków z różnych odcinków jelita grubego. Badania wykazały, że optymalne jest pobranie 2 wycinków z części wstępującej i 2 z części zstępującej jelita grubego, umieszczając je w osobnych pojemnikach. 

Diagnostyka histopatologiczna 

  • Podstawa rozpoznania - ostateczne potwierdzenie diagnozy MZJG następuje na podstawie badania histopatologicznego pobranych wycinków. 
  • Ważność prawidłowego pobrania materiału - aby wyniki badania były wiarygodne, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe pobranie i utrwalenie wycinków. Wycinki powinny być pobrane z różnych odcinków jelita grubego i umieszczone w oddzielnych pojemnikach z odpowiednią ilością utrwalacza (tj. 10% buforowanej formaliny), objętościowo co najmniej 10-krotnie przekraczającą objętość wycinków, i być opatrzone jednoznacznym opisem miejsca pobrania.  

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego jest trudne do zdiagnozowania ze względu na często prawidłowy obraz endoskopowy. Dlatego kluczowe znaczenie ma prawidłowe pobranie i przygotowanie materiału do badania histopatologicznego. Optymalne pobranie co najmniej 4 wycinków z różnych odcinków jelita grubego, a zwłaszcza z części wstępującej i zstępującej, znacznie zwiększa szansę na wykrycie zmian zapalnych charakterystycznych dla MZJG. 


Piśmiennictwo: 

Marlicz, W., Mróz, A. Diagnostyka MZJG okiem endoskopisty i patomorfologa – o czym nie zapomnieć?. Medycyna po Dyplomie. 2024(7-8).