Czy melatonina obniża ciśnienie tętnicze?

Melatonina to nie tylko „hormon snu” – od lat naukowcy badają jej potencjalne korzyści dla układu sercowo-naczyniowego. W badaniach na zwierzętach wykazano, że może mieć działanie antyoksydacyjne i obniżające ciśnienie krwi, prawdopodobnie poprzez wpływ na receptory α w naczyniach krwionośnych. Jak jest jeden u ludzi? 

Aby to sprawdzić, badacze przeprowadzili eksperyment na 14 zdrowych dorosłych, którzy przyjmowali 5 mg melatoniny w sprayu pod język lub placebo. Uczestnicy badania następnie byli poddawani testom sprawdzającym wartość ciśnienia krwi w różnych warunkach. 

Wyniki  

Melatonina nie miała istotnego wpływu na reakcje naczyń krwionośnych. Nie odnotowano istotnych różnic w przepływie krwi przez naczynia krwionośne między grupą przyjmującą melatoninę a grupą placebo. To sugeruje, że mechanizm, który powoduje poprawę zdrowia sercowo-naczyniowego w niektórych populacjach, nie jest związany z bezpośrednim wpływem na receptory α w naczyniach. 

Choć melatonina może wspierać zdrowie serca poprzez inne mechanizmy (np. działanie antyoksydacyjne), nie wpływa ona bezpośrednio na reakcje naczyń w odpowiedzi na stres fizjologiczny u zdrowych osób. Dla tych, którzy chcą wspierać układ krążenia, warto więc pamiętać o innych sprawdzonych metodach, takich jak dieta bogata w antyoksydanty i regularna aktywność fizyczna. 


Autor: Joanna Michalina Jurek, PhD


Piśmiennictwo: 

Skillett S, Song J, Buelow AA, Matney JE, Mixon C, Akbari A, Stanford M, Larson D, Bemben D, Kellawan JM. Effects of Acute Melatonin Supplementation on Cardiovascular Variables During Sympathetic Stimuli in Healthy Young Individuals. Physiology. 2024 May