Przypadek 50 - Czy diagnoza objawów negatywnych jest słuszna?
30.12.2022
Pacjent 20-letni. Jako dziecko był wychowywany przez babcię (matka zamieszkała osobno razem z siostrą pacjenta, która również cierpi na zaburzenia psychiczne). Mężczyzna leczy się z powodu nadciśnienia tętniczego i dyslipidemii, stwierdzono u niego nadwagę i dyskopatię.
Pacjent pracował fizycznie w zakładzie przetwórstwa mięsnego, był zadowolony z pracy i zaangażowany w obowiązki. Przez dłuższy czas chodził również na siłownię. W tym okresie zaczął stosować sterydy, m.in. testosteron w podwójnej dawce, 2 razy w tygodniu, by zbudować szybciej masę mięśniową. Zażywał ponadto witaminę B12 i leki miorelaksacyjne (tolperyzon, tyzanidynę) w większych ilościach.
Mniej więcej po roku mężczyzna zgłosił się do lekarza rodzinnego z powodu nasilających się bólów głowy, okresów bezsenności i wzmożonego niepokoju. Był leczony hydroksyzyną (25 mg) i trazodonem (150 mg). Regularnie zgłaszał się na wizyty. Podczas konsultacji prosił m.in. o przepisanie większych ilości tolperyzonu i ketoprofenu. Zdarzało się, że do lekarza wysyłał również babcię. Podczas jednej z takich wizyt kobieta zasygnalizowała, że wnuk przestał chodzić do pracy. Stał się agresywny, nerwowy, cierpiał na bezsenność. Lekarz rodzinny zalecił odstawienie testosteronu. Mimo stosowanych przez pacjenta leków uspokajających i przeciwdepresyjnych objawy nie ustępowały. Lekarz rodzinny skierował pacjenta do poradni zdrowia psychicznego. Tam podczas wizyty badany sygnalizował utrzymujący się lęk i niepokój oraz wypowiadał liczne treści urojeniowe (oddziaływania, nasyłania myśli). Lekarz PZP skierował pacjenta do szpitala psychiatrycznego.
Podczas hospitalizacji postawiono rozpoznanie schizofrenii oraz zastosowano leczenie rysperydonem w dawce do 5 mg/24 h. Szybko uzyskano poprawę stanu psychicznego i ustąpienie objawów psychozy. Pacjent został wypisany z umiarkowanie nasilonymi objawami negatywnymi, blady afektywnie, wycofany z relacji międzyludzkich. Kontynuował leczenie w warunkach ambulatoryjnych, systematycznie stosował zalecone leki. Po 6 miesiącach leczenia z powodu nasilających się objawów negatywnych przestał wychodzić z domu, stał się apatyczny, wycofany z kontaktów społecznych, bierny, nie wykazywał inicjatywy.
Pytania kliniczne:
Czy testosteron mógł spowodować wystąpienie psychozy?
Czy rozpoznanie schizofrenii to prawidłowa diagnoza?
Jak zmodyfikować leczenie, żeby zredukować objawy negatywne?