Przypadek 49 - Jakie postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne byłoby optymalne u opisanego chorego, z padaczką pourazową w wywiadzie?
29.12.2022
Pacjent, lat 48, z wieloletnim wywiadem schizofrenii, wielokrotnie hospitalizowany psychiatrycznie w różnych placówkach na terenie całego kraju, zgłosił się sam, bez skierowania, na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego. Leczony ambulatoryjnie – niesystematycznie, w różnych placówkach. Weryfikacja dotychczasowego leczenia okazała się trudna.
Przy przyjęciu pacjent zgłaszał przyjmowanie licznych neuroleptyków, w różnych dawkach. Za każdym razem samowolnie modyfikował dawkowanie leków, a następnie je odstawiał. Przedstawił historię choroby z ostatniego pobytu na oddziale całodobowym, z zaleceniem przyjmowania iniekcji długo działającego zuklopentyksolu co 14 dni, walproinianu sodu w dawce 600 mg/24 h, haloperydolu 5 mg wieczorem. Pacjent zgłosił, że tydzień po wypisie ze szpitala był konsultowany w poradni zdrowia psychicznego z powodu myśli rezygnacyjnych. Do leczenia została dołączona sertralina w dawce dobowej 50 mg. Od tego czasu zrezygnował z przyjmowania pozostałych leków, stosuje jedynie sertralinę.
Przy przyjęciu pacjent świadomy, orientacja wszechstronnie zachowana. Kontakt utrudniony, wypowiedzi zdawkowe, z cechami rozkojarzenia myślenia. Afekt sztywny, nastrój obniżony, chory w widocznym niepokoju psychoruchowym. Ujawniał obecność omamów słuchowych o charakterze głosów komentujących.
Do leczenia włączono zuklopentyksol oraz kwas walproinowy, uzyskując częściową poprawę w zakresie zgłaszanych przy przyjęciu omamów słuchowych. W trakcie pobytu mężczyzna skarżył się na występowanie nadmiernej senności, zaburzeń pamięci, osłabienia, braku motywacji. Pogłębiony wywiad ujawnił stały mechanizm postępowania pacjenta – po wstępnej poprawie i ustąpieniu objawów wytwórczych pojawiają się objawy negatywne, w związku z którymi chory rezygnuje z przyjmowania leków. Przeprowadzono psychoedukację dotyczącą choroby i jej objawów oraz poinformowano o konieczności stosowania farmakoterapii. Do leczenia dołączono arypiprazol w celu redukcji objawów negatywnych schizofrenii.
Pytania kliniczne:
Czy diagnoza objawów negatywnych jest słuszna? Czy istnieje możliwość takiej cykliczności w występowaniu po sobie objawów pozytywnych, a następnie negatywnych?