Przypadek 50 - Czy diagnoza objawów negatywnych jest słuszna?
30.12.2022
Pacjent 42-letni został przywieziony przez zespół ratownictwa medycznego z powodu agresywnego zachowania (groził ojcu, że go zabije). Z relacji ZRM wynikało, że od kilku tygodni był pobudzony, nie spał w nocy, wszczynał awantury. Twierdził, że ktoś włamuje się do jego gołębnika, przestawia rzeczy, otwiera okna, wypuszcza gołębie. Był przekonany, że ktoś go obserwuje, nagrywa. Z tego powodu niszczył sprzęty elektroniczne.
Pacjent mieszka z rodzicami. Ma wykształcenie średnie, od dłuższego czasu nie pracuje, pomaga rodzicom w gospodarstwie. Kilka lat temu za namową rodziny zgłosił się do psychiatry, ale leczył się krótko. Nie uważał się za chorego.
Przy przyjęciu: pacjent zaniedbany higienicznie. Nawiązywał powierzchowny kontakt słowny. Obecne były wyraźne formalne zaburzenia myślenia, paralogia, ześlizgi myślowe. Wypowiadał urojenia prześladowcze, ksobne.
Na oddziale: pacjent izolujący się, autystyczny, małomówny, z ubogim kontaktem pozawerbalnym. W napędzie i nastroju obniżonym, afekt blady. W postawie jednostajny. Podczas rozmów odpowiadał po linii zadawanych pytań, jego wypowiedzi były mało spontaniczne.
W badaniu rezonansu magnetycznego głowy z podaniem środka cieniującego – bez odchyleń.
Pacjent był leczony zachowawczo. Początkowo zastosowano rysperydon (do 6 mg/24 h). W związku ze sztywnością tułowia i kończyn zalecono najpierw biperyden, następnie zmieniono leczenie na olanzapinę i stopniowo odstawiono rysperydon. Ze względu na dominujące objawy negatywne włączono kariprazynę (do 3 mg/24 h). U pacjenta ponownie wystąpiły objawy pozapiramidowe oraz nasilona akatyzja, w związku z czym odstawiono lek, kontynuując monoterapię olanzapiną.
W trakcie dalszej hospitalizacji chory był w nastroju obojętnym, napędzie wyrównanym. Afekt nieco żywszy. Pacjent autystyczny, izolujący się, negował występowanie myśli samobójczych. Rytmy dobowe wyrównane. Sen i łaknienie w normie.
Pod koniec hospitalizacji pacjent stał się częściowo krytyczny względem wcześniej wypowiadanych treści urojeniowych. Zmniejszyło się nasilenie objawów psychotycznych oraz formalnych zaburzeń myślenia. Został wypisany z oddziału do domu w stanie poprawy, z dalszymi zaleceniami.
Pytanie kliniczne:
Jaka strategia terapeutyczna jest optymalna w opisanym przypadku?