Przypadek 50 - Czy diagnoza objawów negatywnych jest słuszna?
30.12.2022
Pacjentka 41-letnia, od ponad roku leczona psychiatrycznie ambulatoryjnie w związku z rozpoznaniem ciężkiego epizodu depresji z objawami psychotycznymi. Zamężna, matka trojga dzieci, mieszka z rodziną. Ma wykształcenie średnie techniczne, od roku jest na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Wywiad rodzinny nieobciążony.
Z relacji rodziny wynika, że u pacjentki od półtora roku występują: nasilające się wycofanie społeczne, utrata zainteresowania życiem rodzinnym, zniechęcenie, bezczynność, całodniowe zaleganie w łóżku. Przed rokiem odnotowano pierwszy epizod psychozy (omamy słuchowe i wzrokowe o treści religijnej, poczucie owładnięcia przez złego ducha, co spowodowało wizytę u egzorcysty).
Pacjentka została skierowana do szpitala psychiatrycznego z powodu braku remisji objawowej i funkcjonalnej mimo regularnego leczenia w poradni zdrowia psychicznego (wenlafaksyna 300 mg/24 h + olanzapina 10 mg/24 h; przyrost masy ciała >20 kg i zespół metaboliczny). Przy przyjęciu świadomość jasna, orientacja pełna, kontakt formalny, nastrój obojętny, afekt blady, atymia, zahamowanie psychomotoryczne, myślenie paralogiczne, urojenia oddziaływania. Pacjentka negowała zaburzenia spostrzegania i myśli suicydalne. Podczas pobytu na oddziale psychiatrycznym obserwowano awolicję, apatię, wycofanie emocjonalne, stępienie afektywne, zubożenie kontaktu, otamowanie, aspontaniczność, aspołeczność, urojenia winy, wpływu i owładnięcia, okresowo stany lękowe indukowane urojeniami. Pacjentka przebywała głównie w łóżku, jej aktywność była ukierunkowana na zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych. Z uwagi na przeważające i przetrwałe objawy negatywne zastosowano kariprazynę (do 4,5 mg/24 h). Stopniowo zamieniono olanzapinę na rysperydon (do 6 mg/24 h) i odstawiono wenlafaksynę. W trakcie dalszej hospitalizacji stwierdzono sukcesywną poprawę stanu psychicznego. Psychotyczne objawy wytwórcze miały znacznie mniejsze nasilenie i nie wpływały istotnie na zachowanie pacjentki. Osiągnięto także częściową redukcję masy ciała i obwodu talii oraz ograniczenie nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Po 8 tygodniach leczenia nastąpiła znacząca redukcja objawów negatywnych, poprawa w zakresie krytycyzmu, kontaktu, formy myślenia, napędu, odpowiedzi emocjonalnych, modulacji afektu i funkcjonowania społecznego. Pacjentka regularnie uczestniczyła w warsztatach terapii zajęciowej i muzykoterapii, nawiązała czynny kontakt z rodziną, w tym z dziećmi, planowała powrót do pracy. W stanie remisji objawowej została wypisana ze szpitala z rozpoznaniem schizofrenii paranoidalnej i zaleceniem kontynuacji terapii w warunkach ambulatoryjnych.
Pytanie kliniczne:
Jakie powinno być postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne w opisanym przypadku?