Przypadek 50 - Czy diagnoza objawów negatywnych jest słuszna?
30.12.2022
Pacjent 28-letni zgłosił się na oddział psychiatryczny z powodu uczucia ogólnego osłabienia i pustki emocjonalnej. Był leczony psychiatrycznie od 2013 r., wielokrotnie hospitalizowany z rozpoznaniami schizofrenii paranoidalnej i niezróżnicowanej. W wywiadzie jednokrotna próba samobójcza. Pacjent negował stosowanie substancji psychoaktywnych i spożywanie alkoholu. Przed hospitalizacją przyjmował 30 mg arypiprazolu 1-0-0 i 20 mg olanzapiny 0-0-1.
Pacjent ukończył szkołę zawodową, nigdy nie pracował, od 2013 r. utrzymywał się z renty. Mieszkał z rodziną. U jego brata rozpoznano zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Na oddziale chory był wielomówny, przesadnie ugrzeczniony. Prezentował rozkojarzenie toku myślenia. Nastrój wesołkowaty, niedostosowany, z towarzyszącym chichotaniem. Obecne grymasowanie. W odniesieniu do innych pacjentów prezentował zachowania wyniosłe. Wielokrotnie skarżył się na ich ciężki stan, który utrudniał mu rekonwalescencję i odpoczynek. Zgłaszał zwiewne i urywkowe urojenia ksobno-prześladowcze, ugłaśniania myśli i głosy komentujące. Opowiadał o „reżyserze za uchem”, który jemu i mieszkańcom jego rodzinnej wsi udziela wskazówek, jak się zachować. Twierdził również, że tworzy scenariusze pobytu na oddziale dla siebie i innych pacjentów. Izolował się od pozostałych chorych i nie uczestniczył w zajęciach terapeutycznych. Prezentował tendencje do pseudofilozofowania. Wyrażał również chęć pobytu na kolejnych oddziałach psychiatrycznych (np. w Krakowie, ze względu na zabytki miasta).
Jeśli chodzi o farmakoterapię, pacjent podkreślał, że był już „leczony prawie wszystkim”. Z relacji rodziny wynikało, że efekty leczenia ustępowały po mniej więcej 2 tygodniach i wymagały zmiany leku. Do arypiprazolu i olanzapiny (w dawkach jak przed przyjęciem) dołączono zuklopentyksol depot. Ze względu na znaczny niepokój ruchowy i utrzymujące się objawy wytwórcze wycofano arypiprazol, wprowadzono doustnie zuklopentyksol 50 mg/24 h. Pacjent zgłaszał nasilenie urojeń, wiążąc pogorszenie stanu psychicznego ze stosowaniem tego leku. W związku z tym wycofano zuklopentyksol i włączono haloperydol 2 mg/24 h, uzyskując zmniejszenie nasilenia i częstotliwości objawów wytwórczych.
Pytania kliniczne:
Czy po wielu latach leczenia i w korelacji z obecnie prezentowanym obrazem klinicznym nie należałoby uwzględnić rozpoznania schizofrenii hebefrenicznej? Jakie powinno być dalsze postępowanie terapeutyczne?