Przypadek 50 - Czy diagnoza objawów negatywnych jest słuszna?
30.12.2022
Pacjent 53-letni, kawaler, rencista, mieszkający z rodziną generacyjną. W wywiadzie rodzinnym obecność chorób psychicznych: ojciec i siostra chorego również leczyli się z powodu schizofrenii paranoidalnej. W domu panowały trudne warunki życiowe, a relacje między członkami rodziny nie układały się dobrze.
Zaburzenia psychiczne stwierdzono u pacjenta po raz pierwszy w wieku 22 lat. Od tego czasu był 14 razy hospitalizowany psychiatrycznie z rozpoznaniem F20. Chory kilkukrotnie podejmował próby samobójcze, przejawiał zachowania autodestrukcyjne (uderzał głową w ścianę), miał także myśli natrętne dotyczące winy, kary, popełnionych występków. Przebieg choroby był wyjątkowo ciężki, bezremisyjny, z cechami przewlekłości i lekooporności. Dwie serie zabiegów elektrowstrząsowych nie przyniosły rezultatów.
W czasie trwającej wiele lat choroby pacjent zgłaszał się na wizyty ambulatoryjne i stosował zalecane leki. Podejmowano próby oddziaływań środowiskowych, jednak chory nie realizował związanych z nimi zaleceń.
Ostatnia hospitalizacja pacjenta była podyktowana koniecznością odstawienia diazepamu, który przyjmował niemal codziennie z powodu lęku i niepokoju. Chory doświadczał halucynacji słuchowych o charakterze obraźliwym dla niego, imperatywnym, wypowiadał urojenia prześladowcze i depresyjne (urojenia winy i kary). Potwierdzał występowanie omamów wzrokowych. Przeżycia psychotyczne miały silne podłoże religijne. Był przy tym autystyczny i blady afektywnie.
W trakcie 3-miesięcznej hospitalizacji nie uzyskano pełnej remisji opisanych objawów. Obserwowano jednak, że pacjent jest w lepszym stanie psychicznym, chętniej angażuje się w zajęcia na oddziale i nawiązuje kontakt z innymi. Został wypisany ze szpitala po dłuższym okresie abstynencji od środków uspokajających (benzodiazepiny) z niewielką, okresowo widoczną poprawą stanu psychicznego.
Zastosowane leczenie: klozapina w dawce maksymalnej 400 mg/24 h, lewomepromazyna w dawce maksymalnej 125 mg/24 h, hydroksyzyna w dawce maksymalnej 125 mg/24 h, flupentyksol depot w dawce maksymalnej 40 mg/ml (2 amp.). Wymienione leki pacjent przyjmował przez cały okres hospitalizacji. Przez pierwsze 2 tygodnie otrzymywał także haloperydol w dawce maksymalnej 5 mg/24 h oraz klorazepan w dawce maksymalnej 30 mg/24 h, stopniowo odstawiany. Zalecono przyjmowanie klozapiny w dawce 100 mg 1+1+3, lewomepromazyny w dawce 25 mg 1+1+4, propranololu 30 mg/24 h i hydroksyzyny 175 mg/24 h oraz regularne wykonywanie iniekcji flupentyksolu depot 20 mg/ml (amp.) co 10 dni.
Pytanie kliniczne:
Jak prowadzić terapię i rehabilitację psychiatryczną pacjenta ze schizofrenią lekooporną o ciężkim, bezremisyjnym przebiegu?