Przypadek 50 - Czy diagnoza objawów negatywnych jest słuszna?
30.12.2022
Pacjentka 33-letnia, z wywiadem w kierunku transseksualizmu typu M/K, po prawnej korekcie płci, przed korektą hormonalną i chirurgiczną. Przejawiała agresję słowną i fizyczną wobec rodziny. Została przywieziona przez zespół ratownictwa medycznego z kościoła, gdzie modliła się przez kilka godzin, leżąc przed ołtarzem. W trakcie interwencji ZRM negatywistyczna czynnie, mutystyczna. Konieczna okazała się interwencja policji w celu wyprowadzenia jej z kościoła.
Chora była kilkukrotnie hospitalizowana psychiatrycznie. Po raz pierwszy trafiła do szpitala jako dziecko – leczono ją w związku z zaburzeniami lękowymi i mutyzmem wybiórczym (udało się uzyskać znaczną poprawę funkcjonowania). Ostatnia hospitalizacja odbyła się w ubiegłym roku (brak dokumentacji).
W izbie przyjęć pacjentka podkreślała, że nie rozumie powodu interwencji ZRM i policji. Twierdziła, że po prostu modliła się w kaplicy. Jednocześnie zgłosiła, że od kilku miesięcy doświadcza ataków złych duchów. Kilka dni wcześniej miała wizje z tym związane, przed oczami widziała symbole okultystyczne, na niebie dostrzegła znak krzyża. Na większość pytań pacjentka nie umiała udzielić klarownych odpowiedzi. Dopytywana o hormonalną i chirurgiczną korektę płci, stwierdziła, że zrezygnowała z niej z powodów moralno-religijnych i „oczekuje na cud”.
Początkowo chora wyraziła słowną zgodę na hospitalizację. Odmówiła jednak podpisania dokumentów, podkreślając, że nie może tego zrobić z przyczyn moralno-religijnych. Została poinformowana o konieczności przyjęcia na oddział w trybie art. 23 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.
Przy przyjęciu pacjentka była spokojna. W zachowaniu podporządkowana. Świadomość wydawała się jasna. Ocena orientacji okazała się jednak niemożliwa (pacjentka twierdziła, że nie jest w stanie tego określić). Chora w nastroju obojętnym, napęd wyrównany, w postawie jednostajna. Kontakt słowno-logiczny – utrudniony. Wypowiedzi dziwaczne. Widoczne okresowe otamowanie myślenia. Pacjentka wypowiadała treści sugerujące obecność urojeń o charakterze religijnym, wpływu i prześladowczym. Potwierdzała występowanie omamów wzrokowych. Na pytanie o omamy słuchowe nie udzieliła odpowiedzi. Negowała występowanie myśli samobójczych. Nie skarżyła się na problemy ze snem.
Na oddziale pacjentkę leczono zachowawczo. Początkowo przejawiała niechęć do rozmów, postawę unikającą, afekt niedostosowany. W związku z zachowaniem autoagresywnym konieczne było zastosowanie przymusu bezpośredniego. Po kilku dniach hospitalizacji chora zgodziła się na rozmowę. Uważała, że może być opętana. Przypuszczała, że w szpitalu zostanie poddana egzorcyzmom. Wypowiadała urojenia o charakterze religijnym, opętania, zmiany tożsamości, oddziaływania. Pozostawała bezkrytyczna i aperswazyjna co do wypowiadanych treści. Obecne były paralogia i nasyłanie myśli. Tok myślenia niedokojarzony, rozwlekły, drobiazgowy. Otamowanie myślenia, dereizm.
Chora przez większość czasu zalegała w łóżku, izolowała się, nie nawiązywała kontaktu z innymi pacjentami, nie dbała o higienę osobistą. W wyniku zastosowanego leczenia (klozapina 600 mg/24 h i amisulpryd 800 mg/24 h) uzyskano poprawę w jej funkcjonowaniu. Zaczęła przywiązywać wagę do higieny, korzystać ze świetlicy oraz czytać książki. W dalszym ciągu nie nawiązywała kontaktów personalnych z pacjentami (twierdziła, że jest introwertyczką). W kolejnych dniach hospitalizacji nadal wypowiadała treści o charakterze urojeń religijnych i opętania. Rozmawiała chętnie, ale obecne były formalne zaburzenia myślenia. Pytana o stan psychiczny, przyznała, że czuje się lepiej, jednak nie umiała określić, na czym polega poprawa. Twierdziła, że leki jej pomagają, ale będzie je przyjmowała tylko wtedy, gdy będą „zgodne z wiarą”. Przez cały okres hospitalizacji negowała występowanie myśli i tendencji suicydalnych. Została wypisana do domu z oddziału z dalszymi zaleceniami.
Pytania kliniczne:
Jak postępować w przypadku pacjentki ze schizofrenią i wywiadem w kierunku transseksualizmu? Czy leczenie wdrożone na oddziale było właściwe?