Przypadek 50 - Czy diagnoza objawów negatywnych jest słuszna?
30.12.2022
Pacjentka 55-letnia, jednokrotnie hospitalizowana na oddziale psychiatrycznym (w 2014 r., z rozpoznaniem F23.1 Ostre i przemijające zaburzenia psychotyczne – Ostre wielopostaciowe zaburzenie psychotyczne z objawami schizofrenii), zgłosiła się do szpitala ze skierowaniem z poradni zdrowia psychicznego na własne życzenie z powodu pogorszenia przebiegu schizofrenii. Chora przyjmuje regularnie leki: olanzapinę 10 mg, arypiprazol 30 mg, fluoksetynę 20 mg. Skarży się na występowanie szumów i kilku męskich głosów w głowie. Szumy towarzyszą jej praktycznie od początku zachorowania, natomiast głosy pojawiają się ostatnio coraz częściej. Pacjentka deklaruje występowanie obniżonego nastroju, przy czym ten stan trwa od 8 lat. Jest ospała, dużo sypia, zgłasza brak aktywności i apetytu (twierdzi, że zeszczuplała, ale w ostatnim czasie się nie ważyła).
W badaniu przy przyjęciu: świadomość jasna, pacjentka zorientowana auto- i allopsychicznie prawidłowo. Afekt blady, nastrój i napęd obniżone. W postawie jednostajna. Kontakt pozawerbalny ubogi, mowa jednostajna. Odpowiedzi po linii zadawanych pytań, wypowiedzi mało spontaniczne. Obecne pseudohalucynacje słuchowe. Tok myślenia spójny, bez zaburzeń formy i treści myślenia. Pacjentka neguje myśli rezygnacyjne, zaprzecza występowaniu myśli i tendencji suicydalnych.
W związku z dominującymi objawami negatywnymi włączono kariprazynę (do 3 mg/24 h), odstawiono arypiprazol i fluoksetynę. W wyniku zastosowanego leczenia uzyskano poprawę stanu psychicznego. Podczas hospitalizacji pacjentka wychodziła na spacery, nawiązywała prawidłowe kontakty społeczne, korzystała z treningu domowego. Deklarowała poprawę samopoczucia i stanu psychicznego. Pozytywne zmiany potwierdzili również jej bliscy, którzy zauważyli, że chora jest bardziej rozmowna i częściej się uśmiecha. Głosy w głowie ustąpiły. Nastrój i napęd wyrównany, afekt żywy. Pacjentka została wypisana z oddziału do domu z dalszymi zaleceniami.
Pytanie kliniczne:
Jak powinno przebiegać dalsze leczenie farmakologiczne pacjentki?