Higiena jamy ustnej w (nie)słodkim wydaniu
30.10.2024
Dziecko w wieku od 3 do 12 lat boi się dentysty? Rodzice mogą być zainteresowani bezpłatnym przeglądem dla pociechy? Możesz poinformować ich o ciekawej akcji zdrowotnej, która zapewni im opiekę – wynika z komunikatu na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Zaplanowano darmowe przeglądy dla około 1000 dzieci, w razie potrzeby – również kompleksowe leczenie uzębienia.
Organizatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Stomatologiczne we współpracy z firmami Septodont oraz Enel-med Stomatologia.
Prof. dr hab. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego informuje, że w pierwszej edycji akcji „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie” co dziesiąte dziecko wymagało pilnego leczenia dentystycznego. Co piąte miało bardzo wysoki wskaźnik próchnicy i wymagało leczenia zachowawczego ponad sześciu zębów. - To wyraźnie świadczy o potrzebie intensyfikacji działań profilaktycznych i edukacyjnych wśród dzieci i ich opiekunów – podkreśla prof. Dominiak.
Jak wziąć udział
Zapisy na bezpłatne przeglądy stomatologiczne dla dzieci w wieku 3-12 lat już się rozpoczęły (6 marca), lecz nadal są wolne miejsca.
Aby wziąć udział w programie wystarczy zgłosić dziecko, które ma ubytki próchnicowe poprzez krótki formularz na stronie https://www.usmiechdladziecka.pl/.
W ciągu 48 godzin oddzwoni konsultant, by umówić dziecko na bezpłatny przegląd stomatologiczny w jednej z placówek Enel-med na terenie całej Polski.
Jak informuje PTS, wizyta jest bezpłatna. Jeśli pacjent zakwalifikuje się do leczenia stomatologicznego to w ramach programu „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie” również będzie ono bezpłatne.
Warto się pospieszyć, ponieważ przewidziano przebadanie 1000 osób, a liczy się kolejność zgłoszeń.
Próchnica dziecięca: zaraźliwa i szybko postępująca
Jak podkreślają organizatorzy, opóźnione leczenie może skutkować nieprawidłowościami podczas wyrzynania się kolejnych zębów, co z kolei sprzyja powstawaniu wad zgryzu czy problemom z wymową.
Kamila Wojtulewska-Hańczaruk z Septodont zwraca uwagę, że dzieci z próchnicą często odczuwają dyskomfort w jamie ustnej. Z tego powodu mają kłopoty z koncentracją na zajęciach, odmawiają szczotkowania zębów, czy spożywania twardych pokarmów.
Przekonuje ona, że próchnica dziecięca z uwagi na jej większą zaraźliwość wymaga szybkiego leczenia. - Zęby mleczne u dzieci są bardziej podatne na działanie bakterii, a ich struktura jest delikatniejsza, co sprawia, że próchnica może postępować szybciej niż u dorosłych – przypomina Wojtulewska-Hańczaruk.
Wyleczyli ponad tysiąc zębów
Jak się dowiadujemy, w pierwszej edycji akcji Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie”, zgłosiło się 1 201 dzieci z całej Polski. Przebadanych zostało 726 najmłodszych Polaków w wieku od 3 do 12 lat, a 108 przeszło kompleksowe leczenie. Razem 1 080 zębów zostało wyleczonych z próchnicy, co dało średni koszt 1 851 zł na jednego uczestnika.
id, Źródło: pts.net.pl