Fibryna podbije gabinety stomatologiczne?

Dzięki zastosowaniu fibryny bogatopłytkowej (PRF) rany po zabiegach szybko się goją, tkanki twarde i miękkie regenerują się, a stomatolog zyskuje więcej możliwości leczenia pacjenta w przyszłości – przekonuje lek. dent. Justyna Karp. Lekarka, która w mediach społecznościowych edukuje na temat nowoczesnych technik dentystycznych nie tylko pacjentów, ale także stomatologów, zwróciła uwagę na rolę mało powszechnie stosowanej fibryny bogatopłytkowej.

W rozmowie z Podyplomie.pl specjalistka zwraca uwagę, że w gabinetach stomatologicznych wykonuje się obecnie coraz więcej zabiegów chirurgicznych i periodontologicznych, w których korzyści z zastosowania fibryny bogatopłytkowej są nieocenione. Jednak w Polsce metoda wciąż jest mało rozpowszechniona.

- W części gabinetów metoda jest stosowana standardowo od wielu lat, ale w wielu miejscach wciąż jest pomijana – tłumaczy lek. dent. Justyna Karp. - Pacjenci nie pytają o użycie fibryny podczas zabiegów, bo nie mają świadomości, że taka metoda istnieje i że w ich przypadku może być niezwykle pomocna. W rezultacie lekarze także jej nie oferują – dodaje.

Wady i zalety metody

Doktor Karp zapewnia jednak, że zdecydowanie warto wdrożyć to rozwiązanie do codziennej praktyki. – Zastosowana jako opatrunek powoduje szybkie gojenie rany poekstrakcyjnej. Niemal do zera likwiduje ryzyko takich powikłań jak suchy zębodół, ból, czy obrzęk. Także przyspiesza i poprawia jakość regeneracji tkanek miękkich i kości po zabiegach augmentacji czy wszczepienia implantów – tłumaczy specjalistka.

Założenie opatrunku z fibryny może też przesądzić o tym, że w razie konieczności zastosowania u pacjenta implantów, zabieg ten będzie możliwy do przeprowadzenia. - Gdy kość nie regeneruje się prawidłowo, lecz zaniknie, wówczas możliwości leczenia implantologicznego mogą być ograniczone – wyjaśnia dr Karp.

Inne zalety metody to brak reakcji alergicznych oraz bardzo niskie koszty - fibrynę pozyskuje się w całości z własnej krwi pacjenta. 

Jedyne, co jest potrzebne, to sprzęt do pobierania krwi oraz specjalistyczna wirówka.

Jak pozyskiwana jest fibryna?

Proces nie jest skomplikowany. Lekarz pobiera od pacjenta krew do probówki, tak jak przy pobieraniu krwi do badań laboratoryjnych. Umieszcza ją w separatorze, po czym poddaje procesowi wirowania zgodnie z protokołem.

Podczas tego procesu uzyskuje osocze bogatopłytkowe (PRP) oraz fibrynę bogatopłytkową (A-PRF, I-PRF), która wyglądem przypomina żel.

W jakich zabiegach stomatologicznych pomocna jest fibryna? 

Preparat ma zastosowanie w szeregu dziedzin stomatologii. W chirurgii wykorzystuje się ją m.in.: do wypełniania ubytków kostnych oraz zębodołów po ekstrakcji zęba, jako materiał umożliwiający zszycie brzegów śluzówki zębodołu bez naciągania tkanek własnych pacjenta, w augmentacji kości, np. przygotowując pacjenta do leczenia implantologicznego, do regeneracji kości, do podniesienie dna zatoki szczękowej, bezpośrednio w trakcie wprowadzanie implantów do kości jako opatrunek leczniczy

W periodontologii: w leczeniu ubytków kostnych, recesji dziąsłowych, przy przeszczepach

W endodoncji: podczas resekcji wierzchołka korzenia zęba.

Zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezpieczne.