Nocne dyżury stomatologiczne nieopłacalne dla lekarzy, ale w Krakowie się udało!

Wielu stomatologów rezygnuje z nocnych dyżurów, ponieważ kontrakty oferowane przez NFZ są nieopłacalne. Niskie stawki, biurokracja i koszty prowadzenia placówek otwartych w godzinach nocnych sprawiają, że gabinety wolą skoncentrować się na działalności przynoszącej wyższe przychody.  

Inicjatywa NFZ Kraków – wsparcie dla Małopolski 

W tej sytuacji każdy podpisany kontrakt staje się godnym odnotowania sukcesem. Niedawno Małopolski Oddział NFZ w Krakowie poinformował o inicjatywie, która zwiększy dostępność doraźnej pomocy stomatologicznej w regionie. Spółka Sagittarius Management Group rozpoczęła świadczenie nocnej opieki stomatologicznej w Krakowie, co znacznie poprawi dostęp do tych usług. Do tej pory pacjenci musieli podróżować do oddalonej o 50 km Trzebuni, co było dużym obciążeniem, również dla medyków pracujących tam na dyżurach. 

Jakie usługi oferują gabinety doraźnej opieki stomatologicznej? 

Doraźna opieka stomatologiczna obejmuje wyłącznie pilne interwencje, takie jak: 

  • badanie stomatologiczne, 
  • wykonanie zdjęcia RTG, 
  • znieczulenie miejscowe i przewodowe, 
  • założenie opatrunku leczniczego w zębie stałym, 
  • usunięcie zęba, 
  • założenie opatrunku chirurgicznego, 
  • nacięcie i drenaż ropnia, 
  • tymczasowe zaopatrzenie złamanej szczęki. 


Lekarze wolą skoncentrować się na podstawowej działalności 

Sukces Małopolskiego NFZ nie zmienia jednak faktu, że problem występuje w całej Polsce. Działa tu łącznie ponad 40 placówek pomocy doraźnej, jednak ich rozmieszczenie jest nierównomierne. Najwięcej jest w województwach dolnośląskim i lubelskim, a najmniej – w lubuskim i podlaskim. Pacjenci z tych regionów często mają ograniczony dostęp do pilnej opieki stomatologicznej, co wymaga od nich dalekich podróży, podobnie jak w do tej pory było w przypadku mieszkańców Krakowa. 

Lekarze stomatolodzy w większości wybierają działalność w ramach praktyk podstawowych. Powód? Brak systemowych zachęt ze strony NFZ, premiujących gabinety za jakość i dostępność usług doraźnych, sprawia, że koszty utrzymania nocnych dyżurów, zarówno finansowe, jak i organizacyjne, przewyższają korzyści. 

Stomatolodzy wielokrotnie zgłaszali, że istnieje szansa na poprawę sytuacji, szczególnie w województwach, gdzie dostęp do doraźnej opieki stomatologicznej jest mocno ograniczony. Kluczem są jednak dalsze działania NFZ, które mogą przyciągnąć lekarzy do świadczenia tych usług, np. poprzez wprowadzenie wyższych stawek lub mechanizmów premiujących gabinety podejmujące się nocnych dyżurów.