Antybiotykoterapia w chirurgii zatrzymanego trzeciego trzonowca w żuchwie

Antybiotykoterapia jest jedną z metod zapobiegania i leczenia zakażeń związanych z zabiegami chirurgicznymi w obrębie jamy ustnej. Mimo wielu zalet antybiotyków ich nieracjonalne stosowanie np. profilaktyczne i niezgodne ze wskazaniami, może prowadzić do globalnego problemu jakim jest oporność bakterii na antybiotyki.  

Pomimo przedstawienia w 2019 roku przez grupę ekspertów „Rekomendacji Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków w zakresie stosowania antybiotyków w stomatologii” temat antybiotykoterapii w stomatologii budzi wiele kontrowersji. 

Wielu naukowców w dalszym ciągu zgłębia ten temat, starając się przygotować jednoznaczne wytyczne dotyczące antybiotykoterapii. Zespół badaczy z Uniwersytetu Wolverhampton w Wielkiej Brytanii opublikował 21 lutego 2023 roku przegląd piśmiennictwa dotyczący stosowania antybiotyków w chirurgii trzeciego zęba trzonowego. Pod uwagę wzięli 16 randomizowanych kontrolowanych badań klinicznych (RCT), które spełniły postawione przez badaczy kryteria włączenia i wykluczenia z badania. Przeprowadzona metaanaliza wykazała, że antybiotyki zmniejszają ryzyko wystąpienia zakażenia o 69%, jednakże zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków, nie poparto rutynowego stosowania ich w profilaktyce zdarzeń infekcyjnych w niepowikłanych zabiegach operacyjnego usunięcia zatrzymanych zębów mądrości. Jednak stosowanie ich u pacjentów immunoniekompetentnych pozostaje kontrowersyjne i wymaga potwierdzenia w przyszłych badaniach. 


 

Kaczmarzyk T, Babiuch K, Bołtacz-Rzepkowska E, et al. Rekomendacje Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków w zakresie stosowania antybiotyków w stomatologii. Warszawa, 2019. 


Torof E, Morrissey H, Ball PA. The Role of Antibiotic Use in Third Molar Tooth Extractions: A Systematic Review and Meta-Analysis. Medicina. 2023; 59(3):422. https://doi.org/10.3390/medicina59030422