Czy zabiegi stomatologiczne mają wpływ na poziom wirusa opryszczki w organizmie?

WHO szacuje, że aż 3,7 mld ludzi poniżej 50. roku życia, co odpowiada prawie 70 % społeczeństwa może być zarażonych wirusem opryszczki pospolitej (HSV-1 oraz HSV-2). Jest to wirus powodujący wystąpienie zmian zapalnych na granicy błony śluzowej i skóry. 

Jest to wirus przenoszony przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, na przykład poprzez pocałunek. Zakażenie zazwyczaj jest utajone, a osłabienie organizmu np. w trakcie choroby może powodować jego reaktywację.  

Jednym z możliwych przyczyn jego reaktywacji mogą być zabiegi stomatologiczne, szczególnie periodontologiczne i chirurgiczne.  

Badacze z Iranu w najnowszym artykule opublikowanym w 2023 roku w Journal of Oral Biology and Craniofacial Research przyjrzeli się zagadnieniu wpływu zabiegu z zakresu chirurgii periodontologicznej. Autorzy zbadali 30 seropozytywnych pacjentów z HSV, którzy zostali zakwalifikowani do zabiegu wydłużenia korony. Od pacjentów pobrali dwukrotnie, przed i 24 godziny po zabiegu, 1,5 ml śliny niestymulowanej, która badana była za pomocą RT-PCR. Badacze nie zaobserwowali istotnych różnic statystycznych w poziomie wirusa HSV w ślinie przed i po zabiegu wydłużenia korony zęba. Wykazano różnicę w poziomie wirusa przed i po zabiegu pomiędzy płciami. U kobiet poziom HSV był istotnie wyższy niż u mężczyzn. Nie wykazano różnic w poziomie wirusa w zależności od wieku. Zespół z Iranu sugeruje, że może wystąpić konieczność podjęcia profilaktycznej terapii przeciwwirusowej przed zabiegiem wydłużania korony zęba. 

Projekt ten jest badaniem pilotażowym i wymaga dalszych badań na większej próbie badanej.  


Źródło: Rezazadeh F, Shojaei R, Jamalidoust M, Khosropanah H, Tabesh A, Tayebi Khorami E. Effect of periodontal surgery on the salivary Herpes simplex virus-1 levels-a pilot study. J Oral Biol Craniofac Res. 2023;13(4):482-485. doi:10.1016/j.jobcr.2023.05.005