Higiena jamy ustnej w (nie)słodkim wydaniu
30.10.2024
Jakie jest - krok po kroku - prawidłowe postępowanie lekarza stomatologa pracującego wyłącznie w prywatnym gabinecie, a więc poza NFZ, gdy dostrzeże niepokojącą go zmianę w jamie ustnej pacjenta? Czy może on wystawić kartę DiLO?
W odpowiedzi na pytania Podyplomie.pl Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że karta diagnostyki i leczenia onkologicznego DiLO wystawiana jest pacjentom w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Mogą ją wystawić następujący lekarze:
Jasno wynika z tego, że stomatolodzy, podobnie jak inni lekarze przyjmujący poza NFZ, nie wystawiają karty DiLO.
Co więc ma zrobić stomatolog przyjmujący prywatnie, zaniepokojony anomalią w jamie ustnej? - Jeśli lekarz stomatolog, który udziela świadczeń komercyjnie, zauważy u pacjenta niepokojące zmiany wymagające diagnostyki (np. w jamie ustnej lub w obrębie głowy i szyi), może wystawić skierowanie na leczenie szpitalne lub do lekarza specjalisty udzielającego świadczeń ze środków publicznych – informuje resort.
Gdzie w praktyce najlepiej skierować pacjenta? Dr n. med. Monika Rutkowska, chirurg szczękowy, zastępca kierownika Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi, 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, w rozmowie z podyplomie.pl radzi, aby stomatolog po stwierdzeniu zmiany, skierował chorego na konsultację do POZ, z prośbą o wystawienie karty DiLO. Z kartą pacjent powinien udać się do punktu diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Warto dodać, że we wrocławskim WSK działa pracownia profilaktyki nowotworów głowy i szyi, gdzie raz w tygodniu każdy pacjent ze zmianą w jamie ustanej może zgłosić bez skierowania. Również akademickie poradnie chirurgii stomatologicznej są miejscem, gdzie pacjent ze zmianą może się zgłosić bez skierowania.