Higiena jamy ustnej w (nie)słodkim wydaniu
30.10.2024
W badaniu opublikowanym na początku sierpnia, przeprowadzonym przez naukowców z Niemiec, skupiono się na określeniu wpływu elektronicznych papierosów na zdrowie przyzębia w porównaniu z paleniem tradycyjnych papierosów oraz osobami niepalącymi.
Badacze przeanalizowali dane z szeregu badań klinicznych opublikowanych między 2006 a 2022 rokiem, które porównywały wpływ elektronicznych papierosów z papierosami tradycyjnymi na zdrowie przyzębia. Analizowano między innymi krwawienie przy sondowaniu (BoP), wskaźnik płytki nazębnej (PI), głębokość sondowania (PD), utratę przyczepu łącznotkankowego (AL.), utratę kości wokół zębów (MBL), utratę zębów (TL), a także wskaźniki molekularnego stanu zapalnego i przepływu śliny.
Wyniki poszczególnych analiz wykazały, że palacze papierosów tradycyjnych mieli znacznie wyższy wskaźnik płytki nazębnej, większą głębokość sondowania, większą utratę przyzębia i kości wokół zębów oraz wyższe stężenie mediatorów prozapalnych niż użytkownicy elektronicznych papierosów i osoby niepalące. Metaanaliza wykazała, że użytkownicy elektronicznych papierosów mieli o 0,33-krotnie niższą szansę na wystąpienie krwawienia przy sondowaniu w porównaniu z palaczami. Metaanaliza nie wykazała żadnych efektów związanych z wiekiem użytkowników i częstotliwością palenia. U użytkowników elektronicznych papierosów stwierdzono o 0,01-krotnie mniejszą szansę na wystąpienie krwawienia przy sondowaniu w porównaniu z osobami niepalącymi.
Badania wskazują, że używanie elektronicznych papierosów jest nieco mniej szkodliwe dla przyzębia niż papierosy tradycyjne, jednakże należy wciąż mieć na uwadze, że jest szkodliwe. We wszystkich badaniach zaobserwowano również szkodliwe skutki używania elektronicznych systemów dostarczania nikotyny dla zdrowia przyzębia. Papierosy elektroniczne nie powinny być wybierane jako „zdrowsza” alternatywa dla tradycyjnych papierosów.
Ogromne znaczenie kliniczne ma fakt, że elektroniczne papierosy, reklamowane jako bezpieczniejsza alternatywa dla tradycyjnych papierosów, stają się coraz bardziej popularne. Naszym zadaniem jako lekarzy jest uświadamianie pacjentów w sprawie szkodliwości wszelkich wyrobów tytoniowych!
Bibliografia: