Senat przeciw zaostrzeniu kar za nieumyślne błędy

Senat wniósł do Sejmu projekt inicjatywy ustawodawczej o zmianie przepisów karnych uwzględniając uwagi lekarzy.

Projekt ustawy ma zmienić brzmienie art. 37a kodeksu karnego w taki sposób, by przywrócić zasadę swobodnego uznania sądu w zakresie wymiaru kary w odniesieniu do przestępstw zagrożonych tylko karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy nowela art. 37a k.k. wzbudziła duży niepokój środowiska lekarzy, obawiających się, że zaostrzenie przepisów karnych może doprowadzić do orzekania kary pozbawienia wolności w sytuacji nieumyślnego błędu medycznego, a także częstsze niż do tej pory orzeczenia zakazu wykonywania zawodu. 

Konsekwencje, jakie szczególnie dla lekarzy może mieć ta kontrowersyjna zmiana, zostały szeroko przedstawione przez środowisko lekarskie, m.in. w stanowisku Naczelnej Izby Lekarskiej.

„Lekarze zwracali uwagę, że nie będzie chętnych by leczyć trudne przypadki. Nikt nie będzie podejmował się trudnych, ryzykownych zabiegów, wdrażania (dających szansę na ratowanie życia) niestandardowych metod leczenia, narażając się na ewentualną odpowiedzialność karną wynikającą ze zwiększonej represyjności systemu odpowiedzialności lekarzy za błędy w sztuce” – czytamy w uzasadnieniu projektu.


INK