Koniec niskiego poziomu na kierunkach lekarskich?

Ministerstwo zapowiada, jak rozwiąże problem studentów

Czy wątpliwej jakości kierunki lekarskie zostaną zamknięte? Co stanie się ze studentami? Są już deklaracje w tej sprawie.

Jak informuje Naczelna Izba Lekarska, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Gzik zapowiedział zamknięcie kilku kierunków lekarskich, które otrzymały negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Przedstawiciel resortu odniósł się także do kwestii studiującej tam młodzieży. Jak wyjaśnił, trwają rozmowy z rektorami o tym, by po zamknięciu kształcenia na tych uczelniach, które nigdy nie powinny były wystartować, zapewnić kontynuację nauki na tych gwarantujących jakość.

Naczelna Izba Lekarska przypomniała, że m.in. dzięki jej zabiegom w 2024 roku Polska Komisja Akredytacyjna wydała negatywną ocenę kierunków lekarskich na czterech uczelniach. Te zabiegi to m.in. interwencja w Komisji Europejskiej w sprawie interpretacji przepisów dotyczących minimalnych wymogów kształcenia lekarzy i szereg rozmów m.in. z rektorami, szefem PKA, ministrami i parlamentarzystami.

Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, nie kryje satysfakcji, że działania te znalazły zrozumienie osób odpowiedzialnych za edukację i zamienią się w realne działania.

Przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego NRL Damian Patecki podkreśla, że kierunki lekarskie muszą gwarantować wysoką jakość nauczania. − Po to, by nasze diagnozy i proponowane terapie były zgodne z najnowszą wiedzą medyczną i przede wszystkim bezpieczne dla naszych pacjentów – dodaje.

Jak się dowiadujemy, obecnie trwają zaplanowane na marzec wizytacje PKA na kierunkach lekarskich, m.in. w Siedlcach, Nowym Sączu, Łodzi i w Warszawie. Ich wyniki w dużej mierze przesądzą o losie kontrowersyjnych kierunków.

W Polsce nowe kierunki lekarskie zaczęły powstawać w ramach zmian w kształceniu medycznym, które zostały wprowadzone w 2021 roku. Wówczas Sejm przyjął projekt ustawy umożliwiający otwieranie kierunków lekarskich poza uczelniami akademickimi, na przykład na akademiach nauk stosowanych i uczelniach zawodowych. W lipcu 2023 roku zdecydowano, że uczelnie nie muszą mieć kategorii naukowej w dyscyplinie nauk medycznych, aby otworzyć kierunek lekarski.

Obecnie w Polsce istnieje 36 kierunków lekarskich, w tym 14 otwartych od października 2023 r. Z tych 14 tylko 4 dostały pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej, natomiast 10 działa mimo oceny negatywnej, uzyskanej w wyniku braku kadry medycznej, wyposażenia i pomieszczeń.


id, Źródło: NIL.org.pl