Najczęstsze błędy
Najczęstsze błędy w kojarzeniu leków przeciwnadciśnieniowych
dr n. med. Wiktoria Wojciechowska
prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski
Dane epidemiologiczne wskazują, że mniej niż połowa osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze (NT) jest leczona skutecznie.1 Wyniki polskich badań dowodzą, że odsetek ten jest jeszcze niższy – nie przekracza dwudziestu kilku procent.2
CELE ARTYKUŁU
Po przeczytaniu artykułu Czytelnik powinien umieć:
- wdrażać i optymalizować terapię przeciwnadciśnieniową z zastosowaniem podstawowych leków hipotensyjnych
- zweryfikować zasadność politearpii i rozpoznać przypadki niewłaściwie stosowanych skojarzeń
- stosować leki spoza grupy podstawowej tylko w uzasadnionych sytuacjach klinicznych
- unikać połączeń nieuzasadnionych i niezalecanych
Wprowadzenie
Realizowane w Polsce badania epidemiologiczne wskazują, że w populacji generalnej kontrola nadciśnienia tętniczego wynosi jedynie dwadzieścia kilka procent. Nawet u pacjentów wysokiego ryzyka (np. pacjenci z chorobą niedokrwienną serca) nadciśnienie tętnicze jest właściwie kontrolowane zaledwie u około połowy z nich.3 Wyniki wieloośrodkowych randomizowanych prób klinicznych dowodzą, że większość chorych z NT potrzebuje co najmniej dwóch leków przeciwnadciśnieniowych do osiągnięcia docelowych wartości ciśnienia tętniczego krwi.4 Zgodnie z najnowszymi wytycznymi postępowania w nadciśnieniu tętniczym (europejskimi, amerykańskimi i polskimi) zazwyczaj leczenie powinno rozpoczynać się od terapii skojarzonej dwoma preparatami hipotensyjnymi. Już w 2006 r. w brytyjskich zaleceniach do inicjowania terapii hipotensyjnej zaproponowano inhibitor enzymu konwertującego angiotensynę (EKA) lub antagonistę receptora angiotensyny II (sartan) w połączeniu z antagonistą wapnia lub diuretykiem tiazydowym/tiazydopodobnym. Rutynowo stosuje się nie tylko złożoną terapię hipotensyjną, ale także stałe kombinacje (w jednej tabletce) leków przeciwnadciśnieniowych w celu zapewnienia pożądanej kontroli ciśnienia tętniczego krwi (CTK). W opracowaniu tym podsumowano, w jaki sposób optymalnie łączyć leki przeciwnadciśnieniowe.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, a liczba stałych połączeń lekowych ciągle rośnie. Poniższa analiza ma ułatwić wybór odpowiednich skojarzeń w celu uniknięcia pomyłek.
Skuteczność – pierwszy cel terapii
Leczenie nadciśnienia tętniczego pojedynczym lekiem często nie jest wystarczająco skuteczne. Z kolei dołączanie kolejnych leków niesie potencjalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Dlatego zarówno w monoterapii, jak i w leczeniu skojarzonym należy preferować leki, które z dużym prawdopodobieństwem będą skuteczne u danego pacjenta. Jeżeli lista stosowanych przez chorego leków przeciwnadciśnieniowych wydłuża się, a wartości ciśnienia tętniczego nie ulegają poprawie, konieczna jest analiza przyczyn takiego stanu.