Ekg dla pediatry
Prawidłowy zapis EKG u dzieci – od noworodka do nastolatka
Monika Brzezinska
Słowa kluczowe
zapis EKG prawidłowy, częstość rytmu serca, odprowadzenia, załamki
Wprowadzenie
Ambulatoryjny zapis elektrokardiograficzny (EKG) jest badaniem ogólnodostępnym, łatwym do wykonania i tanim. Zalecany jest zarówno u zdrowych dzieci (np. jako badanie przesiewowe u młodych adeptów sportu wyczynowego), u dzieci z wywiadem rodzinnym obciążonym chorobami układu krążenia (np. kardiomiopatie, zespół długiego QT), jak i z powodu wystąpienia u dziecka niepokojących objawów (np. omdlenie). Dodatkową trudność w interpretacji pediatrycznego badania stanowi zmienność zapisu wraz z wiekiem, dlatego informacją niezbędną do oceny EKG jest wiek dziecka. Przyjmowane leki lub choroby przewlekłe młodego pacjenta mogą także wpływać na wynik badania, dlatego osoba opisująca elektrokardiogram powinna być o nich poinformowana. Badanie EKG należy wykonać u dziecka spokojnego, z prawidłową ciepłotą ciała. Nierzadko interpretacja zapisu EKG jawi się lekarzowi jako trudna do rozwiązania zagadka. Oto kilka podstawowych wiadomości i przykładów, które pomogą ją rozwikłać.
Czym jest zapis EKG i jego opis
Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czym jest zapis EKG, który mamy zinterpretować? Składa się on z 12 linii odpowiadających tzw. odprowadzeniom EKG. Na nich widnieją wzory systematycznie powtarzające się w rytmie bicia serca. Na ten zapis składają się tzw. załamki, czyli odchylenia linii w górę lub w dół, i obserwowane między załamkami odcinki (ryc. 1).
Opis badania EKG zaczynamy zazwyczaj od interpretacji pochodzenia rytmu – prawidłowy rytm powinien pochodzić z węzła zatokowego. Załamek P rytmu zatokowego powinien być dodatni (czyli powyżej linii izoelektrycznej) w odprowadzeniach I, II i aVF, a ujemny – w odprowadzeniu aVR. Rytm serca dziecka może być miarowy (odstępy między kolejnymi załamkami R o podobnej długości, różnica kolejnych odstępów RR mniejsza niż 80 ms) lub niemiarowy. Jeśli długość odstępu RR zmienia się w zależności od fazy oddechu (krótsze podczas wdechu, dłuższe w czasie wydechu), mówimy wtedy o niemiarowości oddechowej, która może występować u dzieci (ryc. 2).
Wariantem normy jest także stan, w którym kolejne ewolucje zapisu EKG zaczynają się od załamków P, ale morfologia tego załamka jest zmienna. Mówimy wtedy o nadkomorowym wędrowaniu rozrusznika (ryc. 3).
Kryteria rozpoznania rytmu zatokowego są takie same niezależnie od wieku pacjenta, natomiast zmianom podlega zarówno częstość rytmu serca, oś serca, jak i parametry poszczególnych załamków i odcinków (ich amplituda i czas trwania). Zmienność ta jest na tyle istotna, że stworzono tabele norm elektrokardiograficznych dla dzieci w różnym wieku. Zamieszczone są one w różnych publikacjach, m.in. w artykule pt. „Podstawy wykonania i interpretacji zapisu elektrokardiograficznego” znajdującym się w poprzednim numerze Pediatrii po Dyplomie.
Zapis EKG u noworodka
Częstość rytmu serca noworodka w pierwszym tygodniu życia wynosi około 125/min. W kolejnych dniach przyspiesza, aby osiągnąć wartość maksymalną pod koniec okresu noworodkowego. Oś elektryczna serca jest skierowana w prawo. Odstęp PQ jest krótki i wynosi średnio około 100 ms, a zespół QRS około 50 ms (maksymalnie 70 ms). Załamek Q w odprowadzeniu III może być wydatny i mieć głębokość do 6,5 mm. Z uwagi na podobną masę mięśniową obu komór serca – w odprowadzeniach przedsercowych – załamki R nad prawą komorą (odprowadzenie V1) będą podobne lub większe niż nad lewą (odprowadzenie V6). Z powodu dużej zmienności okresu repolaryzacji, szczególnie w pierwszych dniach życia, oraz na możliwość bezobjawowego przejściowego niedokrwienia mięśnia sercowego u noworodków, nieprawidłowy okres repolaryzacji w tej grupie wiekowej stwarza duże trudności interpretacyjne. Zmienność ta dotyczy szczególnie załamka T w pierwszym tygodniu życia w odprowadzeniach prawokomorowych. Po przejściu tego okresu pozostanie on ujemny do okresu dojrzewania (ryc. 4).
![Medium brzezinska 04 opt](/publish/system/pub_assets/files/32625/medium_brzezinska_04_opt.jpeg)
Rycina 4. EKG noworodka.
Rytm zatokowy, miarowy 124/min. Prawogram, PQ=0,1 s, QRS=0,06 s, QTc=0,38 s. Zapis w granicach normy dla wieku.
Począwszy od trzeciego miesiąca życia będziemy obserwować systematyczne zmniejszanie się częstości rytmu serca przez cały okres dorastania dziecka aż do osiągnięcia dorosłości.
W prawidłowym zapisie EKG zdrowego dziecka możemy niekiedy obserwować cechy częściowego bloku prawej odnogi pęczka Hisa (PRBBB) pod postacią ukształtowania zespołu QRS w odprowadzeniu V1 typu rR', pod warunkiem, że R' jest większe od r, a czas trwania zespołu QRS mieści się w normie dla danego wieku.
Zapis EKG od drugiej połowy pierwszego roku życia
W drugiej połowie pierwszego roku życia rytm zatokowy powinien mieć średnią częstość około 130-135/min. Wykonanie badania u bardzo małego dziecka w niepokoju sprawia, że zarejestrowana praca serca może być szybsza. Z kolei rejestrowanie tego badania we śnie będzie pokazywało wolniejszą pracę serca. Dlatego normy tabelaryczne oprócz wartości średnich zawierają także zakres normy, który dla okresu niemowlęcego wynosi 106-186/min. Po ukończeniu 6 miesiąca życia obserwujemy stopniową zmianę osi serca na normogram (oś serca od +10 do +120 stopni, średnio 70 stopni). W toku dalszego prawidłowego wzrostu dziecka oś serca się już nie zmieni. Zmniejsza się amplituda załamka R w odprowadzeniach prawokomorowych i S w odprowadzeniach lewokomorowych. Należy jednak pamiętać, iż załamek R w V1 może mieć amplitudę do 2 cm, a S w V6 – 7-10 mm do końca pierwszego roku życia. Dalszemu pogłębieniu może (ale nie musi) ulec załamek Q w odprowadzeniu III (do 8,5 mm). Załamki T w odprowadzeniach prawokomorowych pozostają ujemne, o niewielkiej amplitudzie – do 5 mm (ryc. 5).
![Medium brzezinska 05 opt](/publish/system/pub_assets/files/32626/medium_brzezinska_05_opt.jpeg)
Rycina 5. EKG 10-miesięcznego niemowlęcia.
Rytm zatokowy 112/min. Prawogram, PQ=0,13 s, QRS=0,06 s, QTc=0,38 s. Częściowy blok prawej odnogi pęczka Hisa. Bez przerostów, bez zaburzeń okresu repolaryzacji.
W zapisie EKG dzieci często widujemy zaburzenia przewodnictwa śródkomorowego w postaci częściowego bloku prawej odnogi pęczka Hisa, co jest uznawane za wariant prawidłowego zapisu.
Zapis EKG dziecka w wieku przedszkolnym
W okresie przedszkolnym czynność serca dziecka rejestrowana zapisem EKG wynosi ok. 100/min. W prawidłowym wyniku badania oś serca wynosi około 65 stopni (normogram). Wydłuża się czas trwania odstępu PQ (maksymalnie 170 ms) i zespołu QRS (powyżej 4 roku życia maksymalnie 90 ms). W związku z powiększającą się przewagą masy mięśniowej lewej komory zyskuje ona istotną przewagę elektryczną, co wyraża się pogłębieniem załamka S w odprowadzeniach prawokomorowych i załamka R w odprowadzeniach lewokomorowych. Zmiany te widoczne są szczególnie w zapisach EKG bardzo szczupłych dzieci. To właśnie na okres przedszkolny przypada największy zakres normy wartości wskaźnika Sokołowa (amplituda SV1 + amplituda RV6 [mm]) dochodzącej do 47 mm. Okres repolaryzacji pozostaje podobny do okresu niemowlęcego z ujemnymi załamkami T w odprowadzeniach przedsercowych od V1 nawet do V4. Zmniejsza się natomiast załamek Q w odprowadzeniu III (ryc. 6 i 7).