ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Peregud-Pogorzelski
Szanowni Państwo!
Przekazujemy Państwu kolejne wydanie „Pediatrii po Dyplomie”. Jestem przekonany, że zawarte w nim artykuły Państwa zainteresują. Kilka z nich pragnę szczególnie zarekomendować.
Przemoc wobec dzieci jest dosyć częstym i niepokojącym zjawiskiem mającym charakter ogólnoświatowy, ogólnoludzki oraz historyczny. Dorośli nieradzący sobie z problemami szukają możliwości odreagowania swoich emocji na dzieciach, które stają się ofiarami ich braku dojrzałości psychicznej, moralnej, społecznej. Następstwem krzywdzących doświadczeń w dzieciństwie są często problemy wychowawcze, zachowania trudne, nieradzenie sobie w życiu dorosłym, powielanie wyuczonych negatywnych schematów zachowań oraz zaburzenia w różnych sferach życia. W artykule „Wytyczne WHO dotyczące zapobiegania maltretowaniu dzieci i wzmacniania relacji rodzic–dziecko” omówione zostało zjawisko przemocy wobec dzieci w Polsce, zwrócono przy tym uwagę na skalę problemu oraz na ochronę dzieci w świetle polskiego prawa.
Etiologia utrat przytomności u dzieci jest różnorodna, a najczęstszą ich przyczynę stanowią omdlenia, które są spowodowane zaburzeniami układu krążenia. Do zaburzeń tych może dochodzić zarówno z powodu występujących w większości przypadków przyczyn pozasercowych, jak i w następstwie patologii w układzie krążenia. Autorzy artykułu „Omdlenia u dzieci – kiedy podejrzewać kardiologiczne przyczyny?” dokonali klasyfikacji omdleń oraz przedstawili najczęstsze ich przyczyny i postępowanie diagnostyczne po epizodach omdleń u dzieci.
Nadwaga i otyłość to globalny problem, który w coraz większym stopniu dotyczy nie tylko dorosłych, lecz także dzieci. Według WHO w Europie problem nadmiernej masy ciała dotyczy około 4,4 mln dzieci do 5 roku życia, co stanowi 7,9% wszystkich dzieci. W Polsce według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia w populacji dziecięcej nadwaga dotyka 20% dziewcząt i 31% chłopców, z kolei otyłość występuje u 5% dziewczynek i 13% chłopców. Ze względu na narastającą skalę problemu gorąco zachęcam do lektury artykułu „Nowe możliwości terapeutyczne u dzieci z nadwagą i otyłością. Opinia eksperta i wskazówki z codziennej praktyki”. Autorzy omówili w nim epidemiologię, powikłania i mechanizmy prowadzące do nadmiernej masy ciała oraz przedstawili istotę prewencji otyłości, a także dokonali przeglądu metod jej leczenia u dzieci.
Astma jest najczęstszą przewlekłą chorobą wieku dziecięcego będącą przyczyną nieobecności w szkole, wizyt na szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz hospitalizacji. Diagnostyka astmy w populacji pediatrycznej często sprawia trudności ze względu na niejednorodny obraz kliniczny choroby w poszczególnych grupach wiekowych. Dlatego uważam, że powinniśmy zapoznać się z artykułem „Astma wieku dziecięcego – aktualne rekomendacje”, w którym przedstawiono kryteria rozpoznania astmy u dzieci i młodzieży oraz zalecone zasady kontroli i farmakoterapii.
Czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego obejmują różnorodną kombinację przewlekłych lub nawracających objawów, których obecności nie można wytłumaczyć na podstawie zaburzeń strukturalnych bądź biochemicznych. Zaparcie jest uwarunkowane wieloczynnikowo. Niewątpliwą rolę w wystąpieniu tych dolegliwości odgrywają: niedojrzałość przewodu pokarmowego, zaburzenia czucia trzewnego i regulacja osi mózgowo-jelitowej, zmiana składu mikroflory jelitowej, czynniki dietetyczne i/lub psychosocjalne. Ze względu na powszechność występowania problemu polecam Państwa uwadze artykuł „Zaparcie u dzieci a aktualne wytyczne diagnostyczne ESPGHAN”.
Zachęcam również Państwa do zapoznania się z pozostałymi bardzo interesującymi artykułami zawartymi w niniejszym numerze „Pediatrii po Dyplomie” oraz życzę Państwu udanych wakacji, pełnych niezapomnianych przeżyć i wrażeń.
Serdecznie zapraszam Państwa do lektury.