Prawo – dziecinnie proste
Co zrobić w przypadku podejrzenia przemocy w rodzinie wobec dziecka?
adw. Anna Popławska
- Definicja prawna przemocy w rodzinie
- Rola lekarza we wczesnym wykrywaniu przypadków krzywdzenia dziecka a ograniczenia tajemnicy lekarskiej
- Procedura Niebieskiej Karty
Każdy lekarz, a w szczególności pediatra, może mieć do czynienia w swojej praktyce z dzieckiem krzywdzonym. Najważniejsze jest prawidłowe rozpoznanie przemocy, której przejawy mogą przybierać różne postaci. Przede wszystkim lekarz musi w ogóle dopuszczać myśl, że osobą stosującą wobec dziecka przemoc może być ktoś z jego najbliższego otoczenia. Niestety do takich sytuacji dochodzi często, skala przemocy rokrocznie niepokojąco narasta.
Odkrycie stosowania przemocy często jest na tyle szokujące, że może paraliżować podjęcie odpowiednich kroków mających na celu ochronę dziecka przed następnymi działaniami ze strony jego oprawcy. Zdarza się, że problem przemocy odkrywany jest przy okazji innego urazu, z jakim do lekarza trafia dziecko. W takich sytuacjach sprawcy często będą starali się zafałszowywać przebieg wydarzeń, obraz kliniczny może nie odpowiadać wówczas opisanym okolicznościom wypadku – to powinno zwrócić szczególną uwagę i dodatkowo wzmóc czujność. Wszystkie istotne fakty i obserwacje, które mogą wskazywać na nieprzypadkowy uraz, powinny zostać odnotowane w dokumentacji pacjenta.
W przypadku dziecka krzywdzonego tylko poprzez współpracę z organami ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości można zapewnić pokrzywdzonemu szybką pomoc i ochronę. Warto zatem przełamać ewentualne opory przed podjęciem odpowiednich kroków prawnych. Często chęć uniknięcia sądu wynika z obawy lekarza przed problemami, z jakimi w związku z tym będzie musiał sobie radzić, jak chociażby konieczność stawienia się w sądzie i dyskomfort z tym związany, potrzeba szukania kogoś na zastępstwo w pracy. Może to wynikać również ze strachu przed ewentualną zemstą sprawcy. W ogólnym poczuciu społecznym sprawca nie powinien jednak pozostać bezkarny, a ofiara sama ze swoim problemem, zwłaszcza tak bezbronna, jaką jest dziecko, tym bardziej że stawką jest w tej sytuacji zdrowie, a często nawet i życie.
System przeciwdziałania przemocy
Do systemu przeciwdziałania przemocy zostali włączeni poza policją i pomocą społeczną również przedstawiciele ochrony zdrowia. W sytuacji podejrzenia przemocy, do której najczęściej dochodzi w rodzinach, mają oni obowiązek wszcząć procedurę tzw. Niebieskiej Karty. Szczególną rolę ma w tej sytuacji do odegrania lekarz, zwłaszcza lekarz rodzinny, który utrzymuje częsty kontakt ze swoimi pacjentami. Przedstawiciele ochrony zdrowia wchodzą także w skład zespołów interdyscyplinarnych oraz grup roboczych działających na terenie każdej gminy.