Omówmy to na przypadkach
Pacjent ze skrętem przyczepka prawego jądra oraz mikrokamicą obu jąder
dr n. med. Agata Kawalec
- Opis przypadku 11-letniego chłopca z utrzymującymi się dolegliwościami bólowymi po urazie prawego jądra
- Ból jądra u dziecka – stan wymagający dokładnego badania podmiotowego i przedmiotowego
- Diagnostyka różnicowa bólu jądra i postępowanie u dziecka z ostrym bólem jądra
Opis przypadku
Do poradni chirurgii dziecięcej zgłosił się 11-letni chłopiec z bólem prawego jądra trwającym od mniej więcej 2 miesięcy. W tym czasie dolegliwości bólowe okresowo ustępowały, jednak od 2 dni zaczęły się nasilać.
Pacjent z bogatym wywiadem chorobowym – był leczony w przeszłości z powodu eozynofilowego zapalenia pęcherza (stan po otwartej biopsji pęcherza moczowego wykonanej w grudniu 2021 roku) i zapalenia pęcherzyka żółciowego. Stwierdzone uczulenie na leki: furazydynę i amoksycylinę. Z wywiadu wiadomo, że 2 miesiące temu chłopiec doznał urazu okolicy moszny w czasie gry w piłkę. Z uwagi na utrzymujące się po tym incydencie przez 2 tygodnie dolegliwości bólowe pacjent zgłosił się do pediatry. W czasie wizyty lekarz przepisał lek homeopatyczny i skierował pacjenta do poradni chirurgii dziecięcej w trybie planowym. Nie wykonano wówczas żadnych badań dodatkowych.
Przy przyjęciu w badaniu przedmiotowym: brzuch miękki, niebolesny podczas palpacji, bez oporów patologicznych, objawy otrzewnowe ujemne, objaw Goldflama obustronnie ujemny. Na podbrzuszu stwierdzono bliznę – stan po otwartej biopsji pęcherza moczowego, którą wykonano w grudniu 2021 roku. Jądra w mosznie. Skóra moszny bez cech stanu zapalnego. Prawe jądro bolesne podczas palpacji, ból nasilony podczas palpacji górnego bieguna jądra. Nie stwierdzono tzw. objawu niebieskiej plamki (blue dot sign).
Wykonano badanie ultrasonograficzne moszny, w którym uwidoczniono oba jądra w worku mosznowym, prawidłowej wielkości, prawe jądro o wymiarach 13,9 × 12,1 × 21,4 mm, lewe jądro o wymiarach 19,7 × 14,2 × 9,9 mm. W górnym biegunie prawego jądra uwido...