Psyche/soma
Nagły zgon sercowy w praktyce psychiatry
lek. Maria Łukasiewicz1
lek. Przemysław Łukasiewicz2
prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz1
- Problemy dotyczące diagnostyki i leczenia kardiologicznego pacjentów obciążonych ciężką chorobą psychiczną
- Czynniki ryzyka nagłego zgonu sercowego występujące w praktyce lekarza psychiatry
- Zapobieganie powikłaniom kardiologicznym w omawianej grupie pacjentów
Obserwując trendy we współczesnej medycynie, można wyraźnie zauważyć dwa wyróżniające się spośród innych. Pierwszym jest bardzo dynamiczny rozwój medycyny opartej na dowodach (EBM – evidence based medicine), a drugim indywidualizacja podejścia do pacjenta. Wraz z rozwojem EBM pojawiają się coraz liczniejsze i doskonalsze badania kliniczne w każdej dziedzinie, na podstawie których prowadzone są nie tylko rozbudowane metaanalizy, przynoszące najbardziej wartościowe dane z populacyjnego punktu widzenia, lecz także analizy podgrup. Te drugie pozwalają na uzyskanie informacji o pewnych szczególnych grupach pacjentów, którzy wyłamują się z populacyjnego schematu, i umożliwiają indywidualizację podejścia terapeutycznego konkretnie u tych chorych.
Nikogo już nie dziwi wyodrębnienie grup pacjentów z cukrzycą lub w wieku podeszłym w badaniach kardiologicznych. W tych grupach zarówno odrębny przebieg i obraz chorób sercowo-naczyniowych, jak i zróżnicowane cele terapeutyczne są uznawane za oczywiste. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy do analizy włączana jest grupa „nieoczywista” z punktu widzenia wyjściowo badanej choroby. Przykładem takiej podgrupy są pacjenci psychiatryczni, których choroba podstawowa nie mieści się w klasycznie rozumianym zestawie czynników ryzyka kardiologicznego.
Artykuł jest próbą analizy dostępnych danych dotyczących pacjentów z zaburzeniami oraz chorobami psychicznymi w kontekście chorób sercowo-naczyniowych, ze szczególnym uwzględnieniem nagłego zgonu sercowego.
Problemy pacjentów psychiatrycznych
Przed rozpoczęciem szczegółowego przeglądu dostępnej literatury przedmiotu konieczne wydaje się rozszerzenie spojrzenia na problemy populacji pacjentów psychiatrycznych – spojrzenia nie tylko w kontekście zaburzeń somatycznych, ale i problemów spo...
Epidemiologia
Z dostępnych publikacji wynika, że pacjenci psychiatryczni są znamiennie bardziej narażeni na przedwczesną śmierć w porównaniu z populacją ogólną. Badania epidemiologiczne pokazują, że szacowana długość życia pacjentów z poważnymi zaburzeniami psy...
Nadwaga i otyłość
Zgodnie z definicją, nadwaga występuje, gdy wskaźnik masy ciała (BMI – body mass index) wynosi >25-29,9 kg/m2, a otyłość – przy BMI ≥30 kg/m2.