ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Stomatologia dziecięca
Dysplazja włóknista kości żuchwy – diagnostyka i leczenie
Lek. med. Marta Janicka-Szczepaniak
Lek. med. Joanna Świdrowska
Dr n. med. Małgorzata Biernacka-ZielińskaKlinika
Prof. dr hab. med. Jerzy Stańczyk
Dr hab. med. prof. nadzw. Elżbieta Smolewska
W rozpoznaniu różnicowym należy brać pod uwagę przede wszystkim zmiany zapalne oraz proces nowotworowy
Jednostronny obrzęk żuchwy u dzieci może towarzyszyć wielu procesom chorobowym. W rozpoznaniu różnicowym należy brać pod uwagę przede wszystkim zmiany zapalne oraz proces nowotworowy. W pracy przedstawiono przypadek ośmioletniej pacjentki z guzem żuchwy. Omówiono problemy diagnostyczne i trudności w doborze skutecznej farmakoterapii. U dziewczynki obserwowano masywny lewostronny obrzęk żuchwy z towarzyszącymi bardzo silnymi dolegliwościami bólowymi oraz trudnościami w rozwieraniu szczęk. Powyższe objawy pojawiły się po kanałowym leczeniu IV zęba górnego. W badaniach dodatkowych stwierdzono wysokie wskaźniki stanu zapalnego. Pomimo stosowanej szerokowidmowej antybiotykoterapii oraz NLPZ, uzyskiwano przejściową poprawę kliniczną. Ostateczne rozpoznanie nastręczyło wiele trudności i poprzedzone było szeroką diagnostyką różnicową.
Wiele stanów chorobowych jamy ustnej może objawiać się w postaci guzów lub obrzmień. Obrzęki twarzy mogą być przyczyną chorób tarczycy, autoimmunologicznych lub alergicznych. Bardziej niepokojące są zmiany jednostronne, które obserwowaliśmy u naszej pacjentki. Do czynników, które mogą prowadzić do jednostronnego obrzęku żuchwy, zalicza się zakażenia, urazy oraz procesy nowotworowe.
Przejściowa poprawa
Ośmioletnia dziewczynka została przyjęta do Kliniki Kardiologii i Reumatologii Dziecięcej UM w Łodzi z powodu masywnego lewostronnego obrzęku żuchwy z towarzyszącymi bardzo silnymi dolegliwościami bólowymi. Z wywiadu wynikało, że powyższe objawy utrzymywały się od trzech miesięcy i pojawiły się po kanałowym leczeniu IV zęba górnego. Zastosowano leczenie preparatem złożonym z amoksycyliny i kwasu klawulanowego, z przejściową poprawą.
W wykonanym ambulatoryjnie badaniu ultrasonograficznym uwidoczniono powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych, natomiast w obrazie radiologicznym rozrzedzenie struktury kostnej żuchwy. Stosowano szereg antybiotyków (klindamycynę, amoksycylinę), uzyskując przejściową poprawę. W trakcie antybiotykoterapii obserwowano zmniejszenie obrzęku, natomiast w krótkim okresie po zakończeniu terapii stwierdzano powrót dolegliwości.
Wobec braku poprawy dziecko zostało skierowane do Kliniki Kardiologii i Reumatologii w celu dalszej diagnostyki i leczenia. W badaniu przedmiotowym stwierdzono masywny lewostronny obrzęk policzka i żuchwy z ograniczeniem ruchomości stawu skroniowo-żuchwowego (ryc. 1).