ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Program edukacyjny
Przetoka zewnątrzustna o etiologii zębopochodnej u pacjenta geriatrycznego
Dr n. med. Olga Preuss1
Dr n. med. Magda Aniko-Włodarczyk1
Dr hab. med. Grzegorz Trybek2
Przetoki zewnątrzustne o etiologii zębopochodnej należą do rzadko obserwowanych schorzeń. Zębami przyczynowymi są najczęściej zęby w żuchwie. Leczenie powinno się opierać na likwidacji stanu zapalnego przy zębie przyczynowym poprzez jego ekstrakcję lub leczenie endodontyczne.
Przetoka (łac. fistula) to nieprawidłowe połączenie umożliwiające drenaż wysięku, powstałe między zamkniętym obszarem stanu zapalnego a skórą. Przetoki zębopochodne można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne.
W przypadku przetoki wewnętrznej ujście leży na wyrostku zębodołowym, na wysokości wierzchołka korzenia zęba przyczynowego. W szczęce ujścia najczęściej znajdują się od strony przedsionkowej, wyjątkiem są korzenie podniebienne zębów trzonowych oraz przedtrzonowych i siekacza bocznego. Przetoki pochodzące od dolnych zębów mądrości najczęściej mają swoje ujście w okolicy pierwszego zęba trzonowego – drogą wzdłuż przyczepu mięśnia policzkowego.
Przetoki zewnętrzne inaczej zwane są skórnymi, gdyż ich ujścia lokalizują się na skórze twarzy.[1] Wytworzenie przetoki zewnętrznej jest poprzedzone rozrostem tkanki ziarninowej pod skórą, która zostaje stopniowo wciągnięta w proces zapalny. Staje...