Warszawska izba wręcza politykom receptę

Na Narodowy Kryzys Zdrowia manifest i sześć postulatów

W scenerii sali szpitalnej nawiązującej do zapaści ochrony zdrowia Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie ogłosiła Manifest oraz sześć postulatów do parlamentarzystów, a także osób kandydujących do przyszłego Sejmu i Senatu.
– Polska to chory kraj. Każdego roku nowotwory są przyczyną śmierci około 100 tys. Polaków, a dostęp do leczenia raka jest na jednym z najniższych poziomów w Unii Europejskiej. Średni czas oczekiwania na wizytę u endokrynologa wynosi 24 miesiące, w kolejce do kardiologa dziecięcego czekamy 12 miesięcy. Na 1000 mieszkańców Polski przypada średnio 2,4 lekarza – to najmniej w całej UE, gdzie średnia wynosi 3,8. To tylko kilka zatrważających statystyk, które zmuszają nas do ogłoszenia Narodowego Kryzysu Zdrowia – czytamy w Manifeście.
Autorzy podkreślają, że zdrowie nie ma barw politycznych. Dlatego apelują do polityków oraz osób mających wpływ na kluczowe decyzje o natychmiastowe działanie ponad politycznymi podziałami. Oczekują od nich zadeklarowania, że będą realizować następujące postulaty:
1.Osiągnięcie minimalnych publicznych nakładów na system ochrony zdrowia nie mniejszych niż 6,8 proc. produktu krajowego brutto do końca roku 2021 oraz 9 proc. PKB do końca 2030 roku.
2.Utworzenie wspólnego Ministerstwa Zdrowia i Polityki Społecznej już od nadchodzącej kadencji parlamentu.
3.Podjęcie natychmiastowych działań prowadzących do osiągnięcia średnich wskaźników długości i jakości życia oraz wyleczalności z powodu chorób nowotworowych i sercowo-naczyniowych co najmniej na poziomie średniej Unii Europejskiej, nie później niż do 2024 roku.
4.Wprowadzenie maksymalnego czasu oczekiwania na pomoc lekarską lub badanie medyczne, określonego przez naukowców i lekarzy zajmujących się konkretnym zagadnieniem zdrowotnym.
5.Zabezpieczenie miejsc opieki długoterminowej i geriatrii poprzez osiągnięcie średnich wskaźników Unii Europejskiej do 2024 roku.
6.Znacznie wyższy standard profilaktyki dziecięcej. W pierwszej kolejności trzy wskaźniki – odsetek dzieci z próchnicą, skrzywieniem kręgosłupa oraz otyłością – powinny osiągnąć do 2024 roku normy wskazane przez Światową Organizację Zdrowia i kraje Unii Europejskiej.
Jak przekonuje OIL w Warszawie oraz dziewięć popierających inicjatywę organizacji, to sześć najważniejszych spraw, bez których nie można pójść do przodu. – Wyznaczone przez nas cele są policzalne, a ich osiągnięcie łatwe do oceny w przyszłości – czytamy.
Z pełną treścią Manifestu można zapoznać się za pośrednictwem strony internetowej polskatochorykraj.pl. Tam także można złożyć podpis ze swoim poparciem.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować