Światowy dzień AIDS 2019

Epidemia HIV pod kontrolą?

Z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania oraz Światowego Dnia Walki z AIDS obchodzonego 1 grudnia, eksperci omawiali działania w zakresie przeciwdziałania HIV/AIDS oraz realizacji strategii UNAIDS 90-90-90.
Strategia UNAIDS 90-90-90 ma doprowadzić do tego, że 90% osób zakażonych HIV będzie znało swój status serologiczny, 90% wszystkich zdiagnozowanych otrzyma leczenie ARV i u 90% leczonych nastąpi zahamowanie rozwoju wirusa. Aby osiągnąć taki stan rzeczy, trzeba przekonać Polaków do wykonywania badań w kierunku HIV. Rola lekarzy jest tu nieoceniona. 
Na pytania eksperci odpowiadali w Mobilnym Punkcie Redukcji Szkód w Warszawie.
Jednym z tematów poruszanych przez ekspertów jest zmniejszenie ryzyka działań niepożądanych samej terapii, co podkreślają nie tylko lekarze, ale również 92% pacjentów (wg badań IQS). Pamiętajmy, że wielolekowe leczenie antywirusowe, stosowane przez całe życie plus jego interakcje z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na zdrowie. I dlatego tak ważne jest ograniczenie liczby przyjmowanych leków antywirusowych do niezbędnych składników i najmniejszej, odpowiedniej dawki. Umożliwia to już innowacyjna terapia dwulekowa o niskim profilu toksyczności. Terapia jest wtedy i skuteczna i mniej uciążliwa dla pacjentów w dłuższej perspektywie.

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować