Sukces ZUS dzięki lekarzom

Zwolnienia wystawiamy już w 99,99 proc. elektronicznie

Od momentu wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich – od 2016 roku – do końca listopada 2019 roku wystawiono 33,7 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. W ocenie ZUS to sukces. – Elektroniczne zwolnienia dają zupełnie nowe możliwości przy analizowaniu m.in. kosztów i przyczyn absencji – powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Przypomniała też, że od 1 grudnia 2018 roku lekarze tylko w szczególnych przypadkach mogą wystawiać papierowe zwolnienia lekarskie, wykorzystując wcześniej przygotowany wydruk z systemu elektronicznego, np. w razie braku prądu lub internetu albo podczas domowych wizyt, gdy nie mają przy sobie żadnego urządzenia mobilnego. W tej sytuacji lekarze mają trzy dni na wprowadzenie tego zaświadczenia do systemu elektronicznego.

Z danych ZUS wynika, że od 1 grudnia 2018 roku wprowadzono 25,1 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. 

Najwięcej zwolnień wystawiono w dużych miastach. Około miliona e-ZLA zanotowano w Gdańsku, Krakowie i Łodzi. Ponad dwa miliony elektronicznych zaświadczeń wystawiono w Warszawie. Według danych ZUS, e-zwolnienia wystawia już 101,3 tys. lekarzy. Mogą oni też upoważnić do tego tzw. asystentów medycznych. Asystent wykonuje jednak w imieniu lekarza tylko techniczne czynności w systemie. O samym zwolnieniu i jego szczegółach decyduje lekarz. Upoważnianie asystenta do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich odbywa się w RAM (Rejestrze Asystentów Medycznych). Następnie informacja ta jest przekazywana do ZUS – na jej podstawie asystent uzyskuje dostęp do odpowiednich funkcji na PUE ZUS. Od 1 grudnia 2018 roku wystawiono blisko 18 tys. upoważnień przyjętych z RAM. 

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować