Lekarze rodzinni domagają się uchylenia skierowań do pracy

Decyzje wojewody nieprawne?

– Za kilka tygodni podstawowa opieka zdrowotna będzie zdemolowana – ostrzega Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.
To reakcja na decyzję wojewody warmińsko-mazurskiego o oddelegowaniu lekarzy POZ do pracy w szpitalach zakaźnych w Ostródzie oraz Elblągu. – Nikt się nie zastanawia, kto się zajmie pacjentami POZ – mówi Joanna Zabielska-Cieciuch.
Wśród oddelegowanych są członkowie Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców. Prezes związku Anna Osowska wystosowała do wojewody wniosek o niewydawanie decyzji o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w stosunku do lekarzy POZ oraz uchylenie już wydanych decyzji.
Jak tłumaczy Anna Osowska, w obecnym stanie prawnym, zgodnie z koncepcją ministra zdrowia, lekarz POZ jest podstawowym ogniwem w łańcuchu podmiotów leczniczych bezpośrednio biorących udział w zwalczaniu epidemii COVID-19. – Sprawna praca lekarza POZ sprawia, że mniej osób zgłasza się do szpitalnych oddziałów ratunkowych z infekcją, a osoby covid-dodatnie bez nasilonych objawów pozostają pod opieką lekarza rodzinnego. W tej sytuacji kierowanie do pracy w szpitalu zakaźnym lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zaburza funkcjonowanie systemu zwalczania epidemii i czyni niemożliwą do zrealizowania koncepcję ministra zdrowia – przypomina lekarka.
Zwraca uwagę na pacjentów oddelegowanych lekarzy. Wśród nich są osoby starsze, cierpiące na choroby przewlekłe, czyli szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19. W ich przypadku najważniejsza jest szybka diagnoza zakażenia koronawirusem. Kierowanie lekarzy POZ do pracy w szpitalach utrudni takim pacjentom dostęp do świadczeń zdrowotnych.
Lekarka dodaje, że zauważalny jest wzrost zachorowalności na infekcje górnych dróg oddechowych, co oznacza, że lekarze rodzinni są znacznie obciążeni pracą.
Oddelegowani do pracy w szpitalu zakaźnym lekarze POZ z warmińsko-mazurskiego piszą do wojewody odwołania, argumentując, że decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów k.p.a., poprzez „brak zebrania materiału dowodowego co do okoliczności uniemożliwiających skierowanie do prac przy zwalczaniu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2”. Wnoszą o wstrzymanie wykonalności decyzji.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować