Pomoc finansowa dla rodzin lekarzy zmarłych na COVID-19

Można wystąpić o rentę specjalną

W razie śmierci lekarza lub lekarza dentysty, członkowie jego rodziny mogą wystąpić o specjalną rentę z Ministerstwa Zdrowia - przypomniała na swojej stronie internetowej Naczelna Izba Lekarska.

Jednak nie w każdej sytuacji przyznanie renty specjalnej jest możliwe. Przewidziano je tylko i wyłącznie w przypadku lekarzy i lekarzy dentystów, którzy wykonywali zawód. Także jeśli zmarli byli rencistami i emerytami, ale pod warunkiem, że pracowali z pacjentami - niezależnie od formy zatrudnienia.

Ponieważ epidemia się nie skończyła, nie ma daty końcowej składania wniosków. Dokumenty należy przesłać do właściwej Okręgowej Izby Lekarskiej. Samorząd lekarski będzie je przekazywać do Ministerstwa Zdrowia.

Wypłatę rent przewiduje art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dla owdowiałych i osieroconych członków rodzin lekarzy, którzy zmarli z powodu COVID-19, w sytuacji gdy zakażenie wirusem SARS-CoV-2 miało związek z wykonywaniem zawodu.

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia uzyskanych przez podyplomie.pl, do 8 lutego tego roku, koronawirus przyczynił się do śmierci 89 lekarzy, 69 pielęgniarek, 12 dentystów, 5 farmaceutów, 7 ratowników medycznych i 4 położnych. Są to dane tylko ze szpitali.


id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować