Fala infekcji związanych z powrotem do szkół już mija?

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Przychodnie POZ przeżywają szturm chorych. Lekarze przyjmują dziennie po 30-40 pacjentów z objawami infekcji górnych dróg oddechowych.
Infekcja nie omija medyków – co pogarsza sytuację w przychodniach. Jak poinformował w „Ekspresie Ilustrowanym” dr Michał Matyjaszczyk, kierownik poradni pediatrycznej w ICZMP w Łodzi, gdzie zachorowała część lekarzy, on sam musiał przyjąć niemal 100 pacjentów.
Jak ocenia lekarz, zakażeń jest dużo więcej, niż podają statystyki. – Średnio test covidowy robimy co piątemu pacjentowi i co drugi z nich ma pozytywny wynik. Czyli ze 100 chorych, których przyjmuję, od 8 do 10 ma COVID-19 – mówi dr Matyjaszczyk.
Jak poinformował podyplomie.pl resort zdrowia, lekarze mają obowiązek raportować zakażenia. Testy covidowe wykonują tym chorym, u których w oparciu o wiedzę i doświadczenie podejrzewają zakażenie koronawirusem. W takim przypadku lekarze POZ wykonują na miejscu szybki test antygenowy. Jednak także sami pacjenci często kupują je np. w aptekach i wykonują we własnym zakresie. Wyniki te nie są raportowane, pozostają w tzw. szarej strefie.
W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 lekarz zaleca samoizolację do czasu ustąpienia objawów. Dokładnie tak jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie.
Długość zwolnienia zależy od decyzji lekarza (zalecane minimum 7 dni), w zależności od stanu pacjenta i czynników ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19, takich jak np. brak szczepienia przeciw COVID-19, zaawansowany wiek czy choroby przewlekłe.
Natomiast test PCR lekarz może zlecić choremu przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne, np. by potwierdzić lub wykluczyć, czy objawy infekcji u pacjenta są wywołane koronawirusem.
Na szczęście ostatnio COVID-19 przebiega względnie łagodnie, więc pacjenci nie są kierowani do szpitali. Obecnie przebywa tam ok. 3 tys. chorych.
Minionej doby badania potwierdziły 4438 zakażeń koronawirusem – 3623 to nowe zakażenia, a 815 ponowne.
Wykonano 15 352 testy (6159 zleconych przez POZ). Zmarło 19 osób, w tym 5 tylko z powodu COVID-19.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przyznał w piątek w RMF FM, że po chwilowym wzroście zakażeń związanym z powrotami do pracy i szkół obecna fala wykazuje już trend spadkowy.
Dodał, że zainteresowanie czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 jest poniżej oczekiwań MZ.

id