WIM przeprowadził pierwszą robotyczną operację bezdechu

Szansa dla pacjentów z chrapaniem

Wojskowy Instytut Medyczny-Państwowy Instytut Badawczy poinformował o przeprowadzeniu po raz pierwszy w Polsce robotycznej operacji obturacyjnego zespołu bezdechów sennych.
Procedura polegała na usunięciu przerośniętej tkanki nasady języka oraz plastyce podniebienia miękkiego i usunięciu migdałków podniebiennych po wcześniejszym wykonaniu badania fiberoskopowego w czasie snu farmakologicznego (DISE – drug-induced sleep endoscopy).
Operację z zastosowaniem robota da Vinci przeprowadził zespół lekarzy z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Klinicznym Oddziałem Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej pod kierownictwem ppłk. dr. hab. n. med. Kornela Szczygielskiego.
– Innowacyjne podejście zastosowane przez laryngologów z WIM-PIB polegało zarówno na jednoczesnym wykonaniu badania mającego na celu identyfikację miejsc zwężeń w obrębie górnych dróg oddechowych w warunkach imitujących naturalny sen, jak i na usunięciu tych przyczyn w asyście systemu robotycznego – poinformował instytut.
Jak wyjaśnia WIM, dzięki takiemu indywidualnemu podejściu do chorego, ma on szansę na poprawę jakości snu, a w konsekwencji zdrowia i życia.
Najnowsza technologia, jaką jest chirurgia robotyczna przez jamę ustną (TORS – transoral robotic surgery), w WIM-PIB z powodzeniem jest stosowana od 2021 r. w operacjach nowotworów gardła środkowego i dolnego (w tym nasady języka). Teraz do grona beneficjentów tej technologii mogą dołączyć chorzy z chrapaniem oraz cierpiący na umiarkowaną postać bezdechów sennych potwierdzonych w badaniu polisomnograficznym lub poligraficznym.

id