CyberKnife Synchrony w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie

Od teraz możliwe także napromienianie celów ruchomych

Szpital Uniwersytecki w Krakowie po raz kolejny pokazał, że jest liderem w dziedzinie zaawansowanych technologii medycznych. Dzięki wprowadzeniu systemu CyberKnife Synchrony lekarze z Zakładu Radioterapii mają teraz możliwość ultraprecyzyjnego napromieniania zarówno pierwotnych, jak i przerzutowych guzów nowotworowych.

CyberKnife Synchrony to cybernetyczny nóż, który umożliwia precyzyjne namierzanie i napromienianie zmian nowotworowych, nawet gdy te się poruszają. To nowoczesne urządzenie śledzi ruchy pacjenta w czasie rzeczywistym, dostosowując wiązkę promieniowania do położenia guza. Dzięki temu możliwe jest leczenie guzów płuc przemieszczających się podczas oddychania, a także innych zmian nowotworowych, które nie są statyczne.

W ubiegłym tygodniu w Zakładzie Radioterapii Szpitala Uniwersyteckiego wykonano pierwsze w Polsce napromienienie celów ruchomych przy użyciu CyberKnife Synchrony. Dr Barbara Lisiecka, kierownik Zakładu Radioterapii, z dumą podkreśliła, że dzięki tej zaawansowanej technologii, szpital może dostosować terapię indywidualnie do potrzeb pacjentów.

CyberKnife Synchrony jest szczególnie skuteczny w leczeniu zmian nowotworowych w miejscach trudno dostępnych lub nieoperacyjnych. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie radioterapią leczone są głównie guzy zlokalizowane w ośrodkowym układzie nerwowym, takie jak nowotwory glejowe i guzy przerzutowe, a także nowotwory płuca, wątroby, trzustki, gruczołu krokowego oraz zmiany przerzutowe i wznowy w obszarach wcześniej napromienianych.

Urządzenie znacząco zwiększa precyzję napromieniania, skraca jego czas i minimalizuje uszkodzenia zdrowych tkanek.

Dr Lisiecka szacuje, że miesięcznie z tej nowoczesnej formy terapii będzie mogło skorzystać kilkudziesięciu pacjentów. Świadczenie to jest finansowane w ramach ubezpieczenia NFZ, co sprawia, że jest ono dostępne dla szerokiego grona pacjentów.

Warto podkreślić, że zaledwie cztery ośrodki w Polsce mają CyberKnife w swoich zasobach, a Szpital Uniwersytecki w Krakowie korzysta z tego zaawansowanego urządzenia już od dwóch lat. Dzięki niemu lekarze mają możliwość oferowania swoim pacjentom najbardziej zaawansowanej i precyzyjnej formy radioterapii dostępnej na rynku.


id, Źródło: su.krakow.pl