Co znajdziesz w artykule?

Uwaga między innymi na błędy w zgłoszeniach!

W składanych w urzędzie skarbowym zgłoszeniach danych dotyczących kas zdarzają się błędy, które mogą powodować wydłużenie całej procedury.

Najczęściej zdarzają się pomyłki w adresie miejsca instalacji kasy, błędy w numerze unikatowym lub fabrycznym kasy, różnice w dacie fiskalizacji wynikające ze zgłoszeń dokonanych przez podatnika i przez serwis, brak podpisu na zgłoszeniu itd. Warto więc zwrócić na to uwagę i przy wypełnianiu zgłoszenia korzystać z informacji wpisanych w książce kasy rejestrującej.

Kasa fiskalna jest gotowa do ewidencjonowania sprzedaży (w przypadku praktyki lekarskiej – usług medycznych) od chwili jej fiskalizacji. Cała procedura może trwać jednak jeszcze kilka tygodni.

Jeżeli lekarz chce stosować kasę np. już od 2 marca 2015 roku, bo w poniedziałki przyjmuje pacjentów w prywatnym gabinecie, musi ją do tego czasu zafiskalizować i złożyć zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego. Jeśli kasy użyje po raz pierwszy np. 6 marca 2015 roku – do tego dnia musi dopełnić tych formalności.

Jeśli lekarz zdecyduje, że będzie używał większej liczby kas fiskalnych,musi je wszystkie zgłosić do urzędu skarbowego, a minimum jedną piątą z nich zacząć użytkować. Potem co miesiąc musi wprowadzać do użytku kolejne urządzenia, w liczbie nie mniejszej niż w pierwszym miesiącu.

Jeżeli zdecydował, że będzie użytkował np. trzy kasy, to od 1 marca musi wprowadzić jedną kasę, a następne w kolejnych miesiącach.

Spis treści

Prowadzący własną praktykę lekarze i lekarze dentyści stracili w 2015 roku prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Opublikowano odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie (Dz.U. z 2014 r. poz. 1544). Nie wszyscy lekarze muszą jednak takie urządzenie instalować.

Kas fiskalnych używa się wyłącznie w obrocie konsumenckim, co oznacza dokonywanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Najprościej mówiąc, lekarzowi