Naukowcy z Narodowego Instytutu Kardiologii: żonaci mężczyźni narażeni na nadwagę i otyłość

Kardiolodzy zaprezentują wyniki podczas Europejskiego Kongresu Otyłości

Zależności między stanem cywilnym a ryzykiem otyłości u mężczyzn zbadali naukowcy z Narodowego Instytutu Kardiologii (NIKard). Autorzy pracy wykazali, że żonaci mężczyźni są ponad trzykrotnie bardziej narażeni na nadwagę i otyłość niż ich nieżonaci rówieśnicy. Natomiast u kobiet nie stwierdzono podobnej zależności.

Analiza objęła 2405 osób w wieku około 50 lat. U mężczyzn pozostających w związkach małżeńskich ryzyko nadwagi było 3,2 razy większe niż u nieżonatych. W przypadku kobiet nie zaobserwowano wpływu stanu cywilnego na masę ciała. Jednocześnie badacze zwracają uwagę, że wraz z wiekiem ryzyko nadwagi i otyłości wzrasta – u mężczyzn każdy kolejny rok życia zwiększa prawdopodobieństwo nadwagi o 3%, a otyłości o 4%. W przypadku kobiet wartości te wynoszą odpowiednio 4% i 6%.

Zespół badawczy z Narodowego Instytutu Kardiologii pod kierownictwem dr inż. Alicji Cichej-Mikołajczyk zauważył również, że u kobiet na masę ciała wpływają dodatkowe czynniki, takie jak depresja czy poziom wiedzy dotyczący zdrowego stylu życia. Dr inż. Cicha-Mikołajczyk podkreśla, że kobiety częściej podejmują działania, by kontrolować masę ciała, co może wynikać zarówno z wewnętrznej motywacji, jak i presji społecznej.

Jak podkreśla NIKard, jednym z jego działań statutowych są badania, rozwój nauki i profilaktyka zdrowotna. Eksperci zwracają uwagę na potrzebę promowania zdrowego stylu życia i właściwych nawyków żywieniowych. Profilaktyka i edukacja zdrowotna mogą pomóc w ograniczeniu skali nadwagi i otyłości w populacji dorosłych Polaków.

Otyłość jest jednym z dziesięciu kluczowych czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, które zostały zdefiniowane w koncepcji „10 dla Serca”, opracowanej przez ekspertów NIKard pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Piotra Dobrowolskiego. Są to zarówno mierniki parametrów zdrowotnych, jak i nawyki istotne dla zdrowia: optymalne ciśnienie tętnicze krwi, stężenie cholesterolu, glukozy oraz prawidłowa masa ciała. „10 dla Serca” uzupełniają takie obszary jak: zdrowe odżywianie, niepalenie tytoniu, unikanie alkoholu, zdrowy sen, umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz aktywność fizyczna.

− Nadmierna masa ciała prowadzi do rozwoju ponad 200 różnych chorób, w tym schorzeń układu krążenia i nowotworów. Otyłość jest przewlekłą chorobą o złożonej przyczynowości, wynikającą między innymi z niewłaściwej diety, braku ruchu, predyspozycji genetycznych oraz stresu. Z punktu widzenia naszych najnowszych badań niezwykle ciekawa jest korelacja przyczyn powstawania otyłości u mężczyzn będących w związku małżeńskim − wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz, kierownik Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia NIKard.

Wyniki badań zostaną zaprezentowane podczas Europejskiego Kongresu Otyłości, który odbędzie się w maju w Hiszpanii.


id, Źródło: informacja prasowa NIKard