Jak lekarze mogą odpracować bon patriotyczny na umowie cywilnoprawnej?

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło interpretację

Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło zasady odpracowania bonu patriotycznego dla lekarzy specjalizujących się w trybie rezydenckim. Odpowiedź Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych dotyczącą wątplliwości przy przeliczaniu zobowiązania w przypadku umów cywilnoprawnych opublikowanła Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło interpretację 

Lekarze, którzy zdecydowali się na skorzystanie z bonu patriotycznego, zobowiązują się do pracy w publicznym systemie ochrony zdrowia przez 2 lata w ciągu 5 lat od zakończenia szkolenia specjalizacyjnego. W zamian za to otrzymują zwiększone wynagrodzenie. Dotychczas pojawiały się wątpliwości, czy zobowiązanie to można realizować na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz jak prawidłowo naliczać przepracowany czas.

Możliwość odpracowania na umowie cywilnoprawnej

Departament Rozwoju Kadr Medycznych jednoznacznie potwierdza, że lekarze mogą odpracować zobowiązanie wynikające z bonu patriotycznego zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawnej. Kluczowe jest, aby suma przepracowanych godzin odpowiadała co najmniej równoważnikowi jednego etatu.

Jak przeliczać czas pracy?

By ujednolicić przeliczenia Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że dla umów cywilnoprawnych stosuje się ten sam wzór obliczeniowy, co w przypadku umowy o pracę:

• 102,5 tygodnia zobowiązania,

• x 5 dni roboczych,

• x 7,35 godziny pracy dziennie.

Przeliczanie zobowiązania w dniach kalendarzowych oznacza, że lekarze pracujący na umowie cywilnoprawnej nie będą w gorszej sytuacji niż ich koledzy zatrudnieni na umowie o pracę. Niezależnie od tego, czy zdecydują się na umowę o pracę, czy kontrakt, ich zobowiązanie będzie naliczane w ten sam sposób.
Bon patriotyczny to dodatek do wynagrodzenia zasadniczego dla lekarzy rezydentów, którzy zobowiążą się do pracy w Polsce w podmiocie udzielającym świadczeń finansowanych ze środków publicznych przez co najmniej dwa lata. Wprowadzony został w 2018 roku. Obecnie wynosi 700 zł dla rezydentów specjalizacji deficytowych oraz 600 zł dla pozostałych.

id, Źródło: oilgdansk.pl