BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Opieka nad chorym onkologicznym
Opieka kardiologiczna nad pacjentem z chorobą nowotworową
lek. Jarosław Kępski1
lek. Michał Wilk2
dr hab. n. med. Sebastian Szmit, prof. CMKP1
• Najczęstsze problemy kardiologiczne, z którymi lekarz rodzinny może się spotkać u pacjenta onkologicznego
• Leki przeciwnowotworowe, które mogą wywołać powikłania kardiologiczne
W obecnym systemie medycznym w opiekę nad chorym na nowotwór jest zaangażowany zespół terapeutyczny, w którego skład obok lekarza onkologa klinicznego wchodzą inni specjaliści, m.in. chirurdzy, radioterapeuci, patolodzy, ale również kardiolodzy, interniści, lekarze rodzinni, rehabilitanci. Stają oni przed wyzwaniem, którym jest umożliwienie przeprowadzenia optymalnej terapii, i chorym na nowotwór jest zaangażowany zespół terapeutyczny, w którego skład obok lekarza onkologa klinicznego wchodzą inni specjaliści, m.in. chirurdzy, radioterapeuci, patolodzy, ale również kardiolodzy, interniści, lekarze rodzinni, rehabilitanci. Stają oni przed wyzwaniem, którym jest umożliwienie przeprowadzenia optymalnej terapii, i dzięki temu poprawa rokowania chorego.
Przeżycie pacjentów onkologicznych w Polsce, choć nadal ustępuje temu z krajów Europy Zachodniej, systematycznie się poprawia1. Nierzadko 5-letnie przeżycie chorych z rakiem jest lepsze niż pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca (NWS)2.
Dla lekarzy praktyków pierwszym zadaniem jest opieka nad chorym onkologicznym w kontekście obciążającej terapii przeciwnowotworowej, która może się wiązać z licznymi powikłaniami. Drugie to opieka długoterminowa, gdy leczenie onkologiczne zostało już zakończone. Wobec wzrastającej liczby pacjentów, których leczenie jest potencjalnie kardiotoksyczne, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC – European Society of Cardiology) wydało dokument dotyczący podstaw profilaktyki i terapii naczyniowej u chorych na nowotwory3. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu, wyspecjalizowała się grupa kardiologów – tzw. kardioonkologów – którzy zajmują się wszystkimi aspektami prewencji, diagnostyki obrazowej oraz leczenia chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów onkologicznych. Rolą onkologa w zespole kardio-onkologicznym jest personalizacja leczenia onkologicznego chorych z wywiadem kardiologicznym.
W artykule przedstawiono najczęstsze problemy kardiologiczne, z którymi lekarz rodzinny może się spotkać u pacjenta z chorobą nowotworową.
Spojrzenie onkologa
Na całym świecie od wielu lat obserwuje się stały wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe. Tylko w 2016 r. w Polsce stwierdzono ponad 164 tys. nowych przypadków4. Taki trend epidemiologiczny powoduje, że lekarze medycyny rodzinnej coraz częściej w...