Alergia na białka mleka krowiego a zespół FPIES
lek. Anna Wejman
- Manifestacja kliniczna alergii na pokarm
- Rozpoznanie alergii na białka mleka krowiego (ABMK) i zapalenia jelita cienkiego i okrężnicy wywołanego białkami pokarmowymi (FPIES)
- Dieta bezmleczna podstawą leczenia nadwrażliwości na białka mleka krowiego
- Karmienie piersią a ABMK i FPIES
Alergia na białka mleka krowiego (ABMK) to niepożądana reakcja na alergeny zawarte w mleku: kazeinę, β-laktoglobulinę i α-laktoglobulinę1. Może mieć podłoże alergiczne, niealergiczne i mieszane. Najczęściej jest diagnozowana w 2 miesiącu życia. Objawy ABMK mogą być zróżnicowane: od zmian skórnych po reakcje systemowe. Z kolei zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy wywołane białkami pokarmowymi (FPIES – food protein-induced enterocolitis syndrome) jest rodzajem niezależnej od immunoglobuliny E (IgE) alergii pokarmowej na białka mleka krowiego, która może prowadzić do wstrząsu hipowolemicznego2. Do zdiagnozowania tego zespołu wystarczy wywiad. W przypadku wątpliwości pomocne są próba prowokacji i testy alergiczne (punktowe testy skórne, panel swoistych IgE dla alergenów pokarmowych i badanie ALEX). Leczenie polega na eliminacji z diety pokarmów wywołujących objawy.
Opis przypadku
Na Oddział Pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu został przyjęty 6-miesięczny chłopiec (urodzony z ciąży III, porodu II siłami natury w 38 tygodniu ciąży, z urodzeniową masą ciała 3820 g, oceniony na 10 punktów w skali Apgar) z podejrzeniem alergii na białka mleka krowiego. W wywiadzie 2 epizody wstrząsu anafilaktycznego. Do pierwszego doszło w 11 tygodniu życia, po podaniu mieszanki mlecznej, po którym kontynuowano karmienie mlekiem. Dziecko nie przybierało na wadze, oddawało płynne stolce. Pacjent był konsultowany alergologicznie – wykryto krew utajoną w kale; w panelu swoistych przeciwciał IgE nie wykazano ABMK. Dwa dni przed przyjęciem do szpitala w Opolu wystąpił kolejny epizod po spożyciu smakowej kaszki mlecznej, podczas którego objawy były bardzo nasilone – po godzinie od karmienia obserwowano wielokrotne, obfite wymioty, obniżone napięcie mięśniowe, zaburzenia świadomości, oddychania, centralizację krążenia. Rodzice udali się do szpitala w Lublińcu, skąd chłopca przekazano na oddział pediatryczny w Opolu.
Przy przyjęciu do szpitala pacjent był w stanie ogólnym średnio ciężkim, wiotki, stwierdzono: chłodną, bladą skórę, tachykardię, ciemię przednie zapadnięte, śluzówki podsychające. Włączono nawodnienie dożylne i uzyskano poprawę stanu dziecka. Na o...
Wysunięto podejrzenie zapalenia jelita cienkiego i okrężnicy wywołanego białkami pokarmowymi. W celu potwierdzenia rozpoznania wykonano badanie ALEX, w którym nie wykryto uczuleń. Postawiono więc diagnozę FPIES. Zalecono dietę bezmleczną oraz dals...