Dietoterapia w padaczce lekoopornej – o najnowszych doniesieniach
lek. Kinga Szczepaniak
- Skuteczność diety ketogennej w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci
- Omówienie odmian diety ketogennej zalecanych w praktyce klinicznej
- Obecna rola diety ketogennej w praktyce klinicznej i jej przyszłość
Metody leczenia dietetycznego są coraz powszechniej stosowaną, uznaną przez międzynarodowe środowiska, drogą postępowania w terapii padaczki lekoopornej. Potwierdzono skuteczność i bezpieczeństwo diety ketogennej oraz jej modyfikacji w kontroli napadów padaczkowych opornych na farmakoterapię, ale ich wykorzystanie w terapii wymaga starannej kwalifikacji, a także nadzoru zespołu klinicznego doświadczonego w ich stosowaniu.
Wyzwania w leczeniu padaczki
Szacuje się, że w Polsce żyje około 300 000 osób z diagnozą padaczki, a co roku ustala się blisko 27 000 nowych rozpoznań1. Po stwierdzeniu padaczki właściwie dobrana farmakoterapia pozwala około 70% chorym żyć bez epizodów napadowych. U pozostałych 20-30% pacjentów nie udaje się uzyskać optymalnej kontroli napadów mimo kilkukrotnych prób zmiany leczenia przeciwpadaczkowego2. Zgodnie z definicją zaproponowaną przez International League Against Epilepsy (ILAE) po dwóch nieskutecznych próbach farmakoterapii w optymalnych dawkach i przy prawidłowym przestrzeganiu zaleceń lekarskich rozpoznajemy padaczkę lekooporną. Warto jednak mieć na uwadze, że postawienie takiej diagnozy nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że dany pacjent nigdy nie będzie wolny od napadów padaczkowych po dalszych modyfikacjach leczenia3.
Badania z zakresu neurogenetyki i wielkoskalowe analizy ukierunkowały leczenie padaczki w stronę coraz większej indywidualizacji postępowania terapeutycznego4,5. Kolejne doniesienia kliniczne, a także wyniki z zakresu badań podstawowych dały solidną podstawę, by uwzględnić metody pozafarmakologiczne w międzynarodowych standardach klinicznych. Poza coraz bardziej precyzyjnymi metodami chirurgicznymi oraz zastosowaniem systemów neurostymulujących ważne miejsce w rekomendacjach zajęło leczenie z wykorzystaniem diet specjalistycznych6,7.
Historia diety ketogennej
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że najwięcej, bo co najmniej 20%, glukozy w organizmie człowieka zużywane jest przez mózg, łatwo możemy zrozumieć, dlaczego homeostaza energetyczna wydaje się tak obiecującym punktem interwencji w leczeniu chorób układu n...
Wzrost popularności diety ketogennej wiąże się także z opracowywaniem kolejnych jej modyfikacji i publikacją międzynarodowych wytycznych jej stosowania15. W strukturze zarówno ILAE, jak i lokalnych towarzystw neurologicznych stworzono podsekcje sk...