ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Aktualności
Wydarzyło się w psychiatrii
Magda Szrejner
Klinika idealna
Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie to szpital, który wygrał w rankingu „Medical Tribune” na wymarzone miejsce pracy. Zapytano w nim 101 lekarzy psychiatrów o wymarzone miejsce pracy, z zastrzeżeniem, by nie wskazywali tego, gdzie obecnie są zatrudnieni. Bezsprzecznie wygrał warszawski IPiN, który uzyskał ponad 33 proc. głosów. Na drugim miejscu z ponad 18 proc. głosów uplasował się Oddział Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, którym kieruje dr hab. med. Maciej Pilecki. Miejsce na podium zyskała też Klinika Psychiatrii Dorosłych Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu, którą kieruje prof. dr hab. med. Janusz Rybakowski.
Coś z niczego dla pacjentów
Była pacjentka Psychiatrycznego Oddziału Dziecięcego w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie oraz jej mama postanowiły zebrać pieniądze na zakup nowego wyposażenia do sali sportowej i sali cichej terapii, z których korzystają dzieci przebywające na oddziale. Fundusze zbierały przez portal crowdfundingowy i w ciągu miesiąca udało im się uzyskać 120 proc. potrzebnej sumy. Jedną z osób, które odpowiedziały na ich prośbę, była Justyna Steczkowska. Dzięki ich zaangażowaniu mali pacjenci szpitala zyskali trampolinę, hamaki, pufy, poduchy, klocki, książki, zabawki, a nawet akcesoria do kącika kulinarnego, w którym prowadzone są lubiane przez dzieci zajęcia gastronomiczne.
Szczecin zmodernizowany
Pawilon AB Kliniki Psychiatrii przy ul. Broniewskiego w Szczecinie przeszedł gruntowną modernizację. Kosztowała ponad 3,6 mln zł. Wyremontowano sale dla pacjentów, łazienki i pokoje pracowników kliniki. Całość dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zainstalowano również system monitorujący, pancerne szyby i kraty w oknach oraz magnetyczny system otwierania drzwi. Tym samym zakończył się pierwszy etap prac. Kolejnym będzie wybudowanie w miejscu łącznika między budynkami przychodni i pracowni, by można było prowadzić tam psychiatrię środowiskową. Na końcu wyremontowany zostanie budynek znajdujący się przy wejściu, który w porozumieniu z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym zostanie przeznaczony na cele dydaktyczne. Wszystkie inwestycje mają się zakończyć do połowy 2018 roku.
Nowy adres na mapie Krakowa
W Krakowie powstało Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego im. prof. Antoniego Kępińskiego „Olszańska 5”. Jego pomysłodawcą jest dr hab. med. Andrzej Cechnicki. O powstanie centrum w takim kształcie zabiegał razem ze swoimi współpracownikami od niemal 40 lat. Co prawda, różne formy środowiskowej pomocy były już realizowane, ale dopiero lokal, który na ten cel udostępnił samorząd województwa małopolskiego, pozwolił utworzyć centrum w ramach, o jakie dawno zabiegano. Do powstania ośrodka przyczyniło się również Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, Stowarzyszenie Rodzin „Zdrowie Psychiczne” i Stowarzyszenie „Otwórzcie Drzwi”. Wszystkie te instytucje podpisały porozumienie, zobowiązując się do dobrej pracy na rzecz pacjentów. Udzielana tu pomoc będzie bezpłatna i kompleksowa – nowo otwarte centrum łączy bowiem leczenie i rehabilitację społeczną oraz zawodową osób chorujących psychicznie.
Reforma tuż-tuż
Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że chce rozpocząć długo odkładaną reformę psychiatrii i powrót do niezrealizowanych założeń Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Resort planuje uruchomienie pilotażowego programu, w którym wzięłoby udział ok. 25 ośrodków, mających pełnić rolę centrów zdrowia psychicznego. Docelowo takich centrów miałoby być w kraju znacznie więcej – w każdej większej gminie lub dzielnicy, tak by każde mogło objąć swoim zasięgiem od 50 do 200 tys. mieszkańców. Inna miałaby być również wycena świadczeń – centra miałyby dostawać pieniądze na każdego mieszkańca, który jest przypisany do terytorium, na którym działają. Dzięki temu żadnej osobie potrzebującej pomocy nie można by jej odmówić. Pilotaż ma ruszyć na początku 2017 roku.