Dwa dni z pensją świąteczną?

Za świętowanie 12 listopada i 24 grudnia zapłacą pacjenci.

Wprowadzenie 12 listopada br. dnia wolnego budzi coraz większe kontrowersje.  Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwróciło się do parlamentarzystów, aby w zamian za pracę 12 listopada lekarze mieli wolną Wigilię.
Czy to dobry pomysł? Jak mówi podyplomie.pl prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, w Wigilię rzeczywiście pacjentów jest mniej i teoretycznie można pracować w trybie dyżurowym.
Zwraca jednak uwagę na inny problem. – Jeśli zrobimy wolne w Wigilię, to oznacza, że osoby pracujące tego dnia będą musiały otrzymać stawki świąteczne. To będzie już drugi dodatkowy dzień, ponieważ 12 listopada także wypłacane będą stawki świąteczne. Oznacza to wzrost wydatków z budżetu szpitala przeznaczonego na leczenie pacjentów, a tym samym pogorszenie dostępności usług – ostrzega prof. Jarosław J. Fedorowski.
Przypomnijmy: 12 listopada pracownicy szpitali i przychodni specjalistycznych w ramach kontraktu z NFZ będą w przeciwieństwie do reszty społeczeństwa pracowali zgodnie z planem. Lekarze są oburzeni nierównym traktowaniem. Wielu z nich będzie miało kłopot z zapewnieniem opieki swoim dzieciom, bo żłobki, przedszkola i szkoły będą tego dnia zamknięte.
Do ustawy poprawki zgłosił Senat. Sejm je rozpatrzy 7 listopada. Zgodnie z zapowiedzią Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda podpisze ustawę.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować